Odprli čistilno napravo v Trbojah
V Trbojah so slovesno odprli novo čistilno napravo, na katero je speljana kanalizacija iz vasi na južnem delu občine Šenčur, priključeni bosta tudi kranjski naselji Hrastje in Čirče, njene zmogljivosti pa omogočajo tudi čiščenje odplak iz bližnjih vasi občine Medvode.
Zaradi gradnje kanalizacije je že dlje časa zaprta cesta Trboje–Smlednik. Upajo, da bodo cesto lahko odprli do 15. novembra, je na naše vprašanje, kdaj bo cesta spet odprta, odgovoril župan Šenčurja Ciril Kozjek. Urejajo namreč še robnike, za del pločnika pa potekajo dogovori z lastnikom zemljišča.
Trboje – Glavna investitorka čistilne naprave v Trbojah je Občina Šenčur, pred kratkim pa je bila podpisana tudi pogodba o sofinanciranju z Mestno občino Kranj, ki bo prispevala slabih štirideset odstotkov sredstev k okoli 2,7 milijona evrov vredni naložbi. Na novo čistilno napravo bodo speljali kanalizacijo iz vasi Voklo, Voglje, Trboje, Žerjavka in Prebačevo iz občine Šenčur, iz Kranja pa se bosta nanjo priključili naselji Hrastje in Čirče. Čistilno napravo na tej lokaciji so načrtovali že leta 2005, pozneje so želeli, da bi bila v Smledniku, nato znova v Trbojah, vendar se je zaradi spora občin Kranj in Šenčur z Občino Medvode zadeva zapletla in za dolgo časa zamaknila.
»Z mediacijo smo v minulih letih župani treh občin rešili spor in znova začeli načrtovati gradnjo čistilne naprave v Trbojah. Lani smo zanjo dobili gradbeno dovoljenje, zdaj je zgrajena in bo v naslednjih letih omogočila čiščenje odpadnih voda še v preostalih naseljih občine Šenčur,« je ob odprtju čistilne naprave povedal šenčurski župan Ciril Kozjek. Občina ima v ostalih delih že urejeno kanalizacijo, urejanje v južnem delu nameravajo končati leta 2021 in s tem zaokrožiti tovrstno komunalno ureditev občine. Kozjek je omenil dobro sodelovanje z občinama Kranj in Medvode, ne le pri reševanju dolgoletnega zapleta. Zmogljivost čistilne naprave v Trbojah je 5100 populacijskih enot.
Razširiti jo je mogoče še za 3500 enot. V kranjski občini so se že odločili priključiti nanjo z naseljema Čirče in Hrastje in v zvezi s tem rezervirali tudi proračunski denar za sofinanciranje te investicije. Možnost priključitve pa bodo po Kozjekovih besedah ponudili tudi občini Medvode za bližnji naselji Moše in Dragočajna. Sodelovanje s kranjsko občino pa je po Kozjekovih besedah pomembno še z enega vidika, morebitnega črpanja evropskih sredstev. Slednje bi jim omogočila uredba države o območjih aglomeracije, na katero pa še vedno čakajo.
Dobro sodelovanje občin je poudaril tudi kranjski župan Boštjan Trilar, ki je skupaj s šenčurskim kolegom slovesno prerezal trak pred vrati enega od devetih objektov čistilne naprave. Dejal je, da je urejena kanalizacija civilizacijska norma, ki jo potrebujemo vsi državljani. Občina Šenčur bo imela to urejeno v naslednjih treh letih, s čimer sosede občutno prehiteva.