
Navdušeni nad motokrosom
Miha Špindler, nekdanji motokrosist, sedaj najboljši Slovenec v ekstremnem enduru, v AMD Radovljica trenira mlade gorenjske motokrosiste.
Zgornji Brnik – Motokros je v Sloveniji vse bolj priljubljen tudi med mladimi. S tem športom, v katerem blesti Slovenec Tim Gajser, se ukvarja kar nekaj mladih Gorenjcev. Na treningu na progi za motokros na Brniku smo obiskali člane AMD Radovljica, ki trenirajo pod budnim očesom trenerja Mihe Špindlerja.
Trikrat končal ekstremno dirko pod »železno goro«
Špindler je znano ime iz sveta moto športa. Kot motokrosist je bil v Sloveniji večkrat državni podprvak, tekmoval je na tekmah evropskega prvenstva in nato tudi v svetovnem prvenstvu v razredu MX3, ki ga danes ni več. Po letu 2010 je zaradi bolečin v križu dal motokros na stran in se podal v svet endura, kjer je bil državni prvak, kasneje v ekstremni enduro, v katerem še vedno nastopa. »To je vožnja po gozdovih, kamnolomih, vse bolj ekstremno, kar pomeni ekstremni pogoji, ekstremni spusti, ekstremni vzponi, ekstremno velike skale ...,« je pojasnil Radovljičan. Še posebno je ponosen, da je kot edini Slovenec doslej ne samo enkrat, temveč kar trikrat zaključil ekstremno enduro dirko Red Bull Hare Scramble pod »železno goro« Erzberg v Avstriji. »To je ena najtežjih dirk na svetu z vrsto vrtoglavih vzponov in spustov, tudi po velikih skalah. Dolga je 35 kilometrov, premagati jo je treba v štirih urah,« je povedal. Za dirko je veliko zanimanja tudi med gledalci in vstopnice so hitro razprodane. Za kako ekstremno dirko gre, pove podatek, da je na startu tudi po petsto motokrosistov, konča pa jo le peščica, tudi po manj kot deset.
Špindler vse svoje izkušnje z veseljem prenaša na mlajše. Zanimanje za motokros, pove, je večje od »prostih mest«. Na treningu ima tri fante, ki tekmujejo v državnem prvenstvu. »To je kar maksimum, da se jim lahko posvetim. Še nekaj pa je zraven takšnih, ki niso v tekmovalnem pogonu,« je dejal. Na njegova nadaljnja navodila so medtem čakali Tine Novak iz Bitenj, Nik Podobnik iz Lesc in Nace Jelenc iz Gorij.
Dvanajstletni Tine Novak predan motokrosu
Še posebno uspešna sezona je za Novakom. Dvanajstletnik, učenec sedmega razreda OŠ Stražišče, je tekmoval s 65-kubičnim motorjem. »Sem državni podprvak, pokalni prvak in prvak Moto zveze Slovenije. Ti uspehi mi veliko pomenijo, sploh prva zmaga v državnem prvenstvu na zadnji dirki v Orehovi vasi,« je povedal Tine, ki je pred tem treniral tek na smučeh in judo, za motokros ga je navdušil oče, izbira pa je bila povsem njegova. Po koncu letošnje sezone je presedlal na 85-kubični motor, saj je prestopil v kategorijo višje, med motokrosiste do 15 let. Bo med mlajšimi pa tudi med manjšimi in lažjimi. Težak je nekaj manj kot štirideset kilogramov, njegov motor pa skoraj enkrat več. Kljub temu z optimizmom zre v novo sezono, ki se bo začela spomladi. »Želim si, da ne bi bilo kakšnih poškodb in da bi se uvrščal v najboljšo peterico,« je odločen. Špindler o njem govori le pohvalno: »S Tinetom sodelujeva dobro leto in pol. V tem času je naredil velik napredek. Motokros ima zelo rad in naredi vse, kar mu naročim. Če bo tako napredoval, se bo tudi v tej kategoriji kmalu vozil med najboljšimi tremi.« V državnem prvenstvu je imel letos šest dirk. Dolge so bile po dvanajst minut in dva kroga, sedaj bodo 15 minut in dva kroga. In vozil bo na isti progi kot najboljši slovenski motokrosisti, tudi Tim Gajser. Dirke so zahtevne, padci niso nič nenavadnega. »Letos k sreči nisem imel nobene poškodbe, manjših padcev pa je bilo kar nekaj. Če padeš, se pobereš, usedeš nazaj na motor in pelješ naprej,« je neustrašni Tine Novak.
Treninge na motorju imajo tudi tri- do štirikrat tedensko na različnih progah v Sloveniji in tujini. Potrebujejo motor, ki ga je treba redno vzdrževati, opremo in nešteto pnevmatik. Motokros vsekakor ni poceni šport.