Gorsko kolesarjenje priložnost za turizem
Občina Tržič ima 670 kilometrov kolesarskih in 150 kilometrov pohodniških poti. Izbrane najlepše kolesarske poti različnih težavnosti so izdane na kolesarski karti. Potencial v gorskokolesarskem turizmu so že prepoznali nekateri turistični ponudniki v občini, ki svojo ponudbo prilagajajo tovrstnim gostom.
Tržič – Pohodniške poti na Tržiškem so markirane in zanje skrbijo markacisti, medtem ko bodo prve kolesarske poti označene v okviru projekta Alpe Adria Karavanke/Karawanken. Štiriindvajset kolesarskih poti je že opisanih na občinski spletni strani Visit Tržič, uporabniki si lahko brezplačno na svojo napravo prenesejo GPX sled. »Izbrane najlepše poti različnih težavnosti so izdane tudi na kolesarski karti. Te so brezplačno na voljo v planinskih kočah, v Turistično-promocijsko informacijskemu centru Tržič ...,« je povedal tržiški župan Borut Sajovic in dodal, da je gorskokolesarski turizem priložnost za domače ponudnike gostinskih, prenočitvenih kapacitet in drugih turističnih priložnosti: »V petih letih smo v Tržiču prišli z dobrih dvesto postelj na petsto, z dobrih dva tisoč nočitev na 15 tisoč, doba bivanja se podaljšuje, pospeševalno vlogo so odigrale občinske finančne spodbude in veliko od teh gostov, ki se vračajo, je prav gorskih kolesarjev in pohodnikov.« Kor je še poudaril župan, pohodništvo in kolesarjenje v Karavankah ponuja nekaj specializiranih slovenskih agencij, sedež takšne agencije za trženje tržiških pohodniških in gorskokolesarskih poti si želijo tudi v domači občini.
Občina Tržič se turistično promovira s kampanjo in sloganom Tržič. Razkošje poti. Izberi svojo. Letos so kampanjo nadgradili s sloganom Zbudi zmaja v sebi, ker je zmaj del legende o nastanku Tržiča, ker narava in razgledi nadgrajujejo zmajevo delo. Gorskokolesarske ture po Tržiškem so lahko vodene, je še poudaril Sajovic: »Med najbolj znanimi kolesarskimi vodniki sta Andrej Remškar in Maja Zupan in tudi v Planinskem društvu Tržič imamo turnokolesarski odsek, kjer so fantje z licenco.« Kot pa je opozoril župan, je v Sloveniji področje gorskega kolesarjenja v delu zakonodaje še nerešen: »Veliko se zato pogovarjamo in dogovarjamo z lastniki zemljišč; pridobitev služnosti je obsežen, več kot dvesto tisoč evrov vreden projekt. Za strpne ljudi – tako pohodnike kot kolesarje – pa je prostora več kot dovolj.« Za zimsko sezono so na Zelenici že pripravljena snežna kolesa.