
Psoriaza ni nalezljiva
V Sloveniji je za psoriazo (luskavico) obolelih okrog štirideset tisoč prebivalcev. V Društvo psoriatikov Slovenije (DPS) je včlanjenih 2040 obolelih za psoriazo in podpornih članov. Podružnica Gorenjska ima 251 članov, dejavnost je predstavil predsednik podružnice Simeon Setnikar, ki je poudaril, da se zaradi številnih programov, ki jih izvajajo, splača biti njihov član.
Med aktualnimi projekti, ki jih izvaja društvo, je Lusko. Kot je povedal Simeon Setnikar, je projekt namenjen osnovnošolcem s ciljem odpraviti stigmo te bolezni: »Pomagamo jim k prepoznavanju bolezni in manjšim predsodkom v populaciji otrok, kar pri mlajših bolnikih s to boleznijo znatno pripomore k normalnemu psihološkemu razvoju in samozavesti mladega bolnika.« Stigma je žal še vedno prisotna, je opozoril Setnikar, a za psoriazo se ve zagotovo: je dedna bolezen in ni nalezljiva.
DPS se je skupaj s še 13 društvi maja letos pridružilo evropski pobudi ONCA (Optimal Nautrition Care), ki poudarja zelo pomembno vlogo klinične prehrane pri vodenju večine kroničnih bolezni in populacijskih skupin z večjim tveganjem prehranske ogroženosti. »Optimalna prehrana je pomembna tudi za nas – bolnike z luskavico. Predvsem v zadnjih desetih letih je stroka ugotovila, da je pri bolnih z luskavico prisoten tudi velik dejavnik tveganja nastanek mnogih drugih bolezni. Torej je logična posledica tega tudi naša pravica do optimalne prehrane in s tem zmanjšanje dejavnikov tveganja,« je pojasnil Setnikar.
Gorenjska podružnica bo v sodelovanju z Medivital 16. oktobra ob 18. uri v kranjskem hotelu Azul organizirala predavanje Roberta Solimeja, vrhunskega fitoterapevta in fitokozmetologa, ki od leta 1975 raziskuje, razvija in oblikuje naravne izdelke, prehranska dopolnila in naravno kozmetiko.Leta 1998 mu je za dosežke v dobro ljudi izročil priznanje tudi papež Janez Pavel II. Tema predavanja bo uporaba fitoterapije pri kožnih obolenjih in obolenjih prebavnega trakta. Ob svetovnem dnevu psoriaze 29. oktobra pa bodo v nakupovalnem centru Qlandia Kranj predstavili delovanje DPS in Podružnice Gorenjska. »Vodilo društva je zastopati interese naših članov, nuditi podporo ter ozaveščati javnost o bolezni in možnosti zdravljenja, življenjskem stilu in negi kože ter o ostalih pomembnih dejavnikih obvladovanja bolezni,« je poudaril Setnikar. Društvo članom nudi več programov, kot so rehabilitacija v slovenskih zdraviliških objektih, pomoč starejšim in manj pokretnim bolnikom s psoriazo na domu, športno-rekreacijske dejavnosti, strokovna predavanja, zagovorništvo pravic ... »Zelo uspešni so rezultati zdravljenja v klimatskem zdravilišču Veli Lošinj in bolnišnici Naftalan v Ivanić Gradu na Hrvaškem, saj v Sloveniji ni idealnih naravnih pogojev za zdravljenje psoriaze in specializiranih zdravilišč. Žal pa moramo bolniki to storitev še vedno plačati, ker nam tega zdravstvena zavarovalnica (še) ne sofinancira,« je opozoril Setnikar.