Odpadkov že bistveno manj
Največji svetovni civilni akciji čiščenja okoliša World Cleanup Day 2018 so se preteklo soboto pridružili tudi v nekaterih gorenjskih občinah. Glavni problem ostajajo gradbeni odpadki, veliko je tudi smetenja.
Kranj – Akciji Očistimo Slovenijo se je poleg organiziranih skupin po občinah pridružilo tudi veliko samoorganiziranih skupin posameznikov, so pojasnili v društvu Ekologi brez meja in poudarili, da cilj akcije ni bil podirati rekordov v udeležbi, ampak doseči zavedanje, da je pomemben že dan po akciji. »Vsak mora čutiti potrebo, da za okolje skrbi vsak dan.« Prostovoljci na terenu so tudi na Gorenjskem zaznali, da je odpadkov neizmerno manj kot v prejšnjih letih, ob tem z navdušenjem ugotavlja Katja Sreš iz društva Ekologi brez meja.
Na podatke o količini zbranih odpadkov po občinah še čakajo, je pojasnila Katja Sreš, je pa kot zelo uspešno ocenila sobotno akcijo v Tržiču, kjer niso čistili divjih odlagališč, ampak so se posvetili popisu in odstranjevanju invazivnih rastlin.
Glavni problem sicer še vedno ostajajo gradbeni odpadki, veliko je tudi razpršenih odpadkov oziroma smetenja. Ta čas imajo na Gorenjskem v registru označenih 643 divjih odlagališč, nekaj so jih po besedah Katje Sreš očistili v okviru sobotne akcije. »Ta čas je največje število odlagališč zaznati v Radovljici in Kranju, a je te podatke treba obravnavati s previdnostjo, saj nam je v sklopu akcije uspelo popisati in posodobiti tretjino odlagališč, zato s popisom še vedno nadaljujemo in pozivamo posameznike, da nam pri tem pomagajo.« V društvu se zavedajo, da ta problem ne bo izginil čez noč, čeprav je letošnja akcija čiščenja Slovenije potekala pod geslom Še zadnjič. »Ozaveščanje in sprememba vedenj je tek na dolge proge. Zagotovo pa nam je marsikoga uspelo prepričati, da vsak korak šteje,« verjame Katja Sreš in napoveduje, da se s 16. septembrom aktivnosti v sklopu akcije niso končale. »Intenzivno se bomo začeli posvečati projektom, kampanjam in pobudam, ki bodo na dolgi rok prispevali k manjšim količinam odpadkov.« Tako bodo med drugim začeli kampanjo o petih najbolj problematičnih plastičnih izdelkih za enkratno uporabo, raziskovali bodo vrste plastike in procese recikliranja, v prihodnje bodo prek združenih pobud pozivali k pravilnemu ravnanju z odpadki tudi posamezne ciljne skupine.