Vrh Triglava bo začasno brez Aljaževega stolpa
Načrti za celovito prenovo Aljaževega stolpa so pripravljeni, čakajo le še na zeleno luč ministrstva. Predvidoma prihodnji mesec naj bi s helikopterjem stolp prepeljali v dolino, ga temeljito strokovno obnovili, zatem pa vrnili nazaj na vrh Triglava.
Kranj – Predvidoma prihodnji mesec naj bi Aljažev stolp z vrha Triglava s helikopterjem prepeljali v dolino, ga temeljito obnovili in zatem še pred zimo vrnili nazaj na mesto, kjer stoji od leta 1895. Na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije so nam povedali, da imajo pripravljene načrte za celovito prenovo stolpa, a še čakajo na zeleno luč ministrstva za kulturo, ki bo zagotovilo potreben denar. Projekt pa bo, kot so dodali, odvisen tudi od vremenskih razmer v visokogorju.
Stolp je kulturni spomenik državnega pomena, za njegovega upravljavca pa je bil v začetku lanskega leta določen Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Ker je stolp precej poškodovan, so na zavodu pripravili strokoven konzervatorski načrt. Stolp je načel zob časa, svoje so naredile ostre vremenske razmere, nekaj pa tudi planinci s cepini in lepljenjem nalepk. Obenem se kažejo poškodbe na konstrukciji, saj se je začel deformirati osnovni volumen stolpa, je poškodbe ob lanski predstavitvi opisal vodja projekta izdelave konzervatorskega načrta dr. Martin Kavčič. Stolp je bil v preteklosti večkrat prebarvan, na enem mestu so tako našli kar 18 slojev barv. Obnova naj bi, kot so napovedali lani, trajala slab mesec dni, zatem pa naj bi stolp še pred začetkom zime vrnili na mesto, kamor ga je postavil Jakob Aljaž. Kot župnik na Dovjem in planinec je takrat za en goldinar kupil vrh Triglava, gradnjo stolpa pa zaupal Antonu Belcu iz Šentvida pri Ljubljani. Ta je izdelal stolp iz šestih delov, ki so jih z vlakom prepeljali v Mojstrano, nato pa jih je šest nosačev v enem tednu znosilo na Triglav. Stolp so postavili v petih urah, in sicer 7. avgusta 1895.