V Sloveniji je gostota strel med največjimi v Evropi, najbolj pa sta na udaru Gorenjska in Primorska. / Foto: Primož Pičulin

Živimo v deželi strel

Bliski in udari strel spadajo med najlepše, a hkrati najbolj zastrašujoče vremenske pojave. Prav v Sloveniji je gostota strel med največjimi v Evropi, letno jih beležimo okoli 45 tisoč.

Kranj – Do nastanka strel pride zaradi razpolovitve naboja v nevihtnih oblakih. Oblaki, ki običajno nimajo naboja, med nevihto dobijo naboj. Spodnji del oblaka, ki je bližje tlom, ima negativnega, zgornji pa pozitivnega. Ker imajo tla pozitiven naboj, pride med spodnjim delom oblaka in tlemi do velikih napetostnih razlik, ki lahko dosežejo več deset milijonov voltov. Zaradi tega postane električni prevodnik in tako pride do udara strele.

Na Elektroinštitutu Milan Vidmar v Ljubljani, kjer strele s projektom SCALAR beležijo že od leta 1998, letno zaznajo okoli 45 tisoč udarov strel. Odstopanja so sicer v posameznih letih lahko precejšnja, tako so denimo pred leti našteli skoraj sto tisoč strel v enem letu. Sistem s senzorjema v Novi Gorici in Jelšah pri Krškem je namenjen merjenju strel, ki udarijo v zemljo, medtem ko je strel med oblaki in znotraj oblakov lahko še bistveno več.

Zaradi mešanja toplega in vlažnega sredozemskega podnebja s hladnejšim alpskim sta v Sloveniji, ki spada med območja z največ udari strel v Evropi, najbolj na udaru Primorska in Gorenjska. Vendar Gorenjska utrpi manj škode, saj večina naselij leži v kotlinah in dolinah, kjer je verjetnost udara manjša kot na vrhovih.

Če je sistem SCALAR namenjen predvsem profesionalnim uporabnikom, pa vsem drugim preostane predvsem pozorno spremljanje vremenskih razmer v poletnem času, še zlasti če se odpravljamo v gore ali pa bi pred udarom strele radi obvarovali svoje domače elektronske naprave.

Ena od možnosti, da dom zaščitimo pred škodljivimi posledicami strele, je strelovod, ki objekt zaščiti pred direktnim udarom strele. Vendar proizvajalci opozarjajo, da z namestitvijo strelovoda zaščitimo sam objekt pred mehanskimi poškodbami in požarom, kljub strelovodu pa lahko pride do poškodb električnih naprav v objektu. Za varovanje teh pa moramo doma uporabljati prenapetostno zaščito, vendar tudi v tem primeru proizvajalci ne zagotavljajo stoodstotne varnosti.

V primeru ustrezno sklenjene zavarovalne police nam škodo lahko krije tudi zavarovalnica. Vendar zavarovalnice razlikujejo med direktnimi in indirektnimi udari strele. Direktni je tisti, ki ga povzroči direktni udarec v naš dom in so vidne mehanske poškodbe na stavbi. Povračilo škode je v tem primeru navadno vključeno v paket zavarovanja nepremičnine ali posamičnega požarnega zavarovanja, krije pa tudi škodo, ki jo povzroči drevo, v katerega udari strela in pade na stavbo.

V primeru indirektnega udara strele pa ta udari v bližino, nato pa se električna energija po električnih in drugih vodih prenese v hišo in poškoduje naprave. Zavarovalne police, ki jih imamo sklenjene za nepremičnine, pa navadno ne krijejo škode v primeru poškodovanja premičnin in je za to potrebno doplačilo.

Pa še v razmislek tistim, ki menijo, da strela nikoli ne udari dvakrat na isto mesto. Na Uršlji gori, ki velja za kraj z najpogostejšimi udari strel v Sloveniji, strela v povprečju udari 18-krat letno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 15. maj 2012 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 15. maj 2012, št. 39

Objavljeno na isti dan


Tržič / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Zaprta cesta pri Podljubelju

Tržič - Ta teden so začeli obnavljati vodovod Črni gozd na odseku Podljubelj–vodni zbiralnik Ibelc. Občina Tržič obvešča prebivalce, da je zato od 3. septembra popolna zapora na...

Tržič / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Tradicija čevljarjev ostaja

Tržičani pripravljajo letos že 41. Šuštarsko nedeljo. V petek bodo odprli razstavo tržiških čevljarjev, po dolgih letih pa bodo spet uprizorili "frejšpreh`ngo".

Slovenija / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Ljubitelji starih vozil

Na 6. vseslovenskem srečanju lastnikov starodobnih vozil se je zbralo več kot dvesto voznikov iz vse Slovenije.

Zanimivosti / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Srečanje nekdanjih učencev obrtne šole

Mekinje - V uršulinskem samostanu v Mekinjah so se v soboto na tradicionalnem vsakoletnem srečanju že dvajsetič zapored dobili učenci nekdanje frizerske šole, ki je v letih od 19...

Slovenija / četrtek, 4. september 2008 / 07:00

Začel se je islamski post

Ljubljana - Za muslimane po svetu in tudi v Sloveniji se je v ponedeljek, 1. septembra, začel islamski mesec posta ramazan, ki bo z ramazanskim bajramom (praznikom) končan 30. se...