Spomin na slovensko uporništvo
Člani združenj borcev za vrednote NOB, veteranov vojne za Slovenijo in slovenskih častnikov so v soboto pripravili 33. spominski pohod na Triglav, ki se ga je udeležilo skoraj štiristo pohodnikov.
Rudno polje – Pohod so pripravili v spomin na tri partizanske patrulje, ki so ob osvoboditvi Beograda leta 1944 na vrhu Triglava izobesile slovensko zastavo, obenem pa s tem ohranjajo tudi spomin na leto 1991, ko je ob osamosvojitvi Slovenije na Triglavu znova zaplapolala slovenska trobojnica. »Partizani z rdečo zvezdo so nam priborili, kar imamo danes,« je poudarila predsednica organizacijskega odbora pohoda Danijela Mandeljc in dodala, da so nas na teh temeljih veterani vojne za Slovenijo popeljali v samostojno državo.
»Triglav je najbolj spoštovan simbol slovenstva in pomemben kulturni simbol, obenem pa simbol naše vere v prihodnost,« je na slovesnosti na Rudnem polju po prihodu pohodnikov s Triglava poudaril slavnostni govornik, predsednik Zveze veteranov vojne za Slovenijo Ladislav Lipič. Izobešanje slovenske zastave na vrhu Triglava ob dveh pomembnih prelomnicah v slovenski zgodovini je po njegovem najmočnejši spomin na uporništvo slovenskega naroda, izkazanega v uporu proti fašizmu in nacizmu, ter spomin na odločitev, da želimo živeti v samostojni državi. »S tem so pokazali na neverjetno moč tega malega naroda.« Spomnil je tudi, da letos mineva sedemdeset let od ustanovitve Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Slovenije in petdeset let od ustanovitve Teritorialne obrambe Slovenije, ki je po njegovih besedah predstavljala zametek slovenske vojske in je pomagala izbojevati sklepno zmago za samostojno Slovenijo. »Danes nekateri zanikajo njeno vlogo v novejši slovenski zgodovini, a čeprav tega ne obešamo na velik zvon, imamo vso pravico, da povemo, da smo bili med aktivnimi oblikovalci tega zgodovinskega obdobja.« Večina pravih osamosvojiteljev in braniteljev Slovenije, je še dodal Lipič, je prisegala in še danes prisega na boljšo državo, v kateri imajo poleg vladavine prava pomembno mesto tudi resnica in pošten odnos do preteklosti ter izogibanje egoističnemu in celo lažnemu prisvajanju zaslug. »Teritorialci se nismo borili ne za Demos ne za katerokoli drugo stranko, ampak za svojo domovino in narod,« je poudaril Lipič in požel bučen aplavz. Veteranske in domoljubne organizacije, je še nadaljeval, pa danes skupaj opozarjajo na ponovno nevarnost vzpona nacizma.
V svojem govoru se je dotaknil tudi aktualnih političnih dogodkov v zvezi s sestavljanjem koalicije. »Voditeljem strank in tudi predsedniku republike sporočamo, da je njihovo početje omalovaževanje narodove pameti,« je dejal in dodal, da je predstavnikom strank pomembno samo, kako priti do čim večjega deleža oblasti, manj pa jih skrbi blagostanje naroda. Govor je sklenil z besedami, da bi si morali prizadevati za strpno družbo, v kateri ima splošni interes prednost pred interesi strankarskih voditeljev.