Na prostosti, a se ne sme približati nekdanji ženi
Radovljičan Alaga Pajić je konec aprila bivšo ženo surovo pretepel zaradi bolestnega ljubosumja in spora glede premoženja. Dejanje je storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti.
Kranj – Radovljičan Alaga Pajić je bil v torek na kranjskem okrožnem sodišču zaradi poskusa uboja nekdanje žene, ki ga je konec aprila storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, pogojno obsojen na tri leta zapora s preizkusno dobo petih let. Obenem mu je sodnica Marjeta Dvornik na predlog tožilstva izrekla tudi ukrep varstvenega nadzorstva z navodilom dveletne prepovedi namernega približevanja svoji žrtvi na razdaljo do sto metrov. Sodba še ni pravnomočna, a ni pričakovati, da se bo obramba nanjo pritožila, saj je obtoženi krivdo priznal na predobravnavnem naroku, ob tem pa ni oporekal kaznovalnemu predlogu, ki ga je za takojšnje priznanje krivde podal okrajni državni tožilec Jože Čeru. »Žal mi je, da sem to storil,« je bil kratek Pajić, ki zadnja leta živi v Nemčiji, kjer prejema socialno pomoč, zato ga je sodišče oprostilo plačila stroškov sojenja.
Pajić je nekdanjo ženo napadel konec aprila v stanovanju v enem od stanovanjskih blokov v Radovljici.
Najhujše preprečil sosed
Gorenjski policisti so po njegovem prijetju sporočili, da je osumljenec po prepiru hudo pretepel nekdanjo ženo in ji na ta način poskušal vzeti življenje, a mu je izvršitev dejanja preprečil občan, ki je nasilje zaznal. Tako Pajić kot njegova žrtev sta bila v dogodku poškodovana. Kot smo tedaj poročali, naj bi se Pajić na nekdanjo ženo spravil, ker se mu z njo ni uspelo dogovoriti o prodaji stanovanja. Na sodišču pa smo izvedeli, da motiv za napad ni bil samo premoženjske narave, ampak tudi zaradi bolestnega ljubosumja. Tožilec je ob tem pojasnil, da je kaznivo dejanje storil v stanju bistveno zmanjšane prištevnosti, na kar so poleg bolestne ljubosumnosti vplivala tudi možganski tumor in zdravila, ki jih obtoženi jemlje.
Tožilec obtožencu očital brezsrčnost
Obtoženi je sicer po zatrjevanju tožilstva nekdanjo ženo v stanovanju fizično napadel 25. aprila. Pretepal jo je z roko, pestjo, uporabil je tudi avtomobilski ključ. Ko je padla, jo je vlekel za lase, z napadom pa ni prenehal, tudi ko je pobegnila iz stanovanja na hodnik, kjer jo je dohitel in še naprej tepel, dokler ga ni ustavil sosed. Nekdanja žena je pri tem utrpela pretres možganov ter poškodbe po glavi in zgornjem delu telesa. »Ni mogoče prezreti brezsrčnosti, s katero je izvrševal nasilje nad bivšo ženo, ki mu je vsa leta nudila tudi prenočišče na njegovih poteh v in iz Bosne, čeprav bi morda raje z njim že kmalu po ločitvi prekinila vse stike in živela brez njegovega vmešavanja v njeno življenje,« je dejal tožilec in izpostavil tudi obtoženčevo globoko nespoštovanje do bivše žene, ki je morala upoštevati zgolj njegove želje, medtem ko njene zanj niso štele. »V takšnem duhu nespoštovanja žensk in pod vplivom ljubosumja se je surovo znesel nad bivšo ženo, niso ga ustavili ne kriki ne poskus bega ne kri, razmazana po tleh in stenah sobe in hodnika,« je še dejal tožilec, ki je kljub temu zaradi takojšnjega priznanja krivde predlagal izrek pogojne zaporne kazni in prepoved približevanja nekdanji ženi. Kot je razložil, je pri izbiri kazni poleg priznanja in obžalovanja treba upoštevati tudi obtoženčevo predhodno nekaznovanost in njegovo kritično zdravstveno stanje. »Utemeljeno se pričakuje, da bo pogojna obsodba zadostovala, da obdolženec kaznivih dejanj ne bo ponavljal,« je poudaril.
Obramba za milejšo kazen
Pajićev zagovornik Samo Mirt Kavšek se je po drugi strani zavzel še za milejšo kazen. Poudaril je, da je oškodovanka v fizičnem napadu utrpela le lažje poškodbe, njeno življenje pa da v nobenem trenutku ni bilo ogroženo.
Sodnica Marjeta Dvornik je ocenila, da je izrečena kazen utemeljena glede na težo kaznivega dejanja in vse ostale okoliščine. Ob tem je obtoženca poučila, da če bo svetovalec na službi za probacijo ugotovil, da namerno krši prepoved približevanja svoji ženi, mu lahko sodišče pogojno kazen prekliče in ga pošlje v zapor za tri leta.