
Jelinčiča izključili
Svet Evrope je zaradi domnevne vpletenosti v korupcijsko afero z Azerbajdžanom dosmrtno izključil predsednika SNS Zmaga Jelinčiča. Pianistka Dubravka Tomšič Srebotnjak je prejela zlati red za zasluge.
Pahor začenja drugi krog posvetovanj
Predsednik republike Borut Pahor bo danes opravil drugi krog posvetovanj z vodji poslanskih skupin in predstavnikoma narodne skupnosti o kandidatu za mandatarja. Po prvem posvetovanju, ki ga je opravil v ponedeljek in torek, je namreč ugotovil, da nihče ne uživa potrebne podpore za izvolitev predsednika vlade. Pahor se je v sredo posvetoval tudi s pravniki o dilemi, ali je prvi krog iskanja mandatarja sklenjen, če kandidat za mandatarja vrne soglasje h kandidaturi še pred glasovanjem v državnem zboru. Po posvetu je sporočil, da je ugotovil, da bo »ravnal ustavnopravno nesporno, če se bo pred posredovanjem predloga kandidature za predsednika vlade državnemu zboru temeljito prepričal, da kandidat ne bo umaknil soglasja h kandidaturi«. Obenem tudi meni, »da si to vprašanje, ki je zelo razdelilo pravno stroko, zasluži jasnejšo ureditev«, so sporočili iz urada predsednika. Za iskanje mandatarja so sicer predvideni največ trije krogi, če so vsi neuspešni, sledijo predčasne volitve. Med glavnima pretendentoma za mandatarja Janezom Janšo (SDS) in Marjanom Šarcem (LMŠ) po dosedanjem poteku pogajanj sicer bolje kaže slednjemu, ki vodi pogajanja o sestavi koalicije z LMŠ, SD, SMC, NSi, SAB in DeSUS, medtem ko so pripravljenost za sodelovanje v koaliciji s SDS do sedaj izrazili le v NSi in SNS. Šarec napoveduje, da na glasovanje o svojem mandatarstvu ne bo privolil, če ne bo imel zagotovila, da ga podpira vsaj 46 poslancev.
Jelinčič zanikal dosmrtno izključitev iz Sveta Evrope
Predsednik in poslanec SNS-a Zmago Jelinčič je eden od štirinajstih nekdanjih članov parlamentarne skupščine Sveta Evrope, v katerem je 47 evropskih držav, ki so jih prejšnji teden dosmrtno izključili iz Sveta Evrope. Razlog: domnevna vpletenost v korupcijsko afero v korist Azerbajdžana. Kot je navedeno na spletni strani Sveta Evrope, je Jelinčič julija 2012 prejel 25 tisoč evrov od podjetja iz Velike Britanije, vpletenega v zadevo »pralnica perila«, zato ga sumijo, da je deloval v prid Azerbajdžana pri opazovanju volitev. Ker na poziv preiskovanega organa ni poslal pisnega pojasnila, so sklenili, da je prišlo do resnih kršitev etičnih pravil parlamentarne skupščine, in se odločili za dosmrtni odvzem pravice do dostopa do prostorov Sveta Evrope in parlamentarne skupščine. Jelinčič je ta teden zanikal, da bi ga izključili, pri tem pa se je po navedbah medijev skliceval na zastarele dokumente izpred nekaj mesecev. Medijske zapise o izključitvi je označil za »silno gonjo« leve politične opcije ob pomoči medijev. Jelinčič je že večkrat dejal, da je 25 tisoč evrov iz Azerbajdžana prejel za ruski prevod vojnega romana Ukana pisatelja Toneta Svetine, za katerega pa ni dokazov, da obstaja, in tudi sam ta teden ni dal konkretnega pojasnila. Protikorupcijska komisija je pred dnevi napovedala, da bo Jelinčiča, ki je bil vmes imenovan za podpredsednika državnozborskega odbora za zunanjo politiko, ponovno pozvala k pojasnilu izvora prejetih sredstev, okrepili pa so se tudi pozivi k sprejemu kodeksa etike državnih poslancev.
Zlati red za zasluge za izjemno pianistko
Predsednik republike Borut Pahor je v sredo z zlatim redom za zasluge odlikoval pianistko Dubravko Tomšič Srebotnjak. Prejela ga je za življenjsko delo in izjemen opus na področju slovenske in svetovne glasbene poustvarjalnosti. V Dubrovniku rojena slovenska pianistka je ena najbolj uspešnih koncertnih pianistov v svetovnem merilu, izjemno nadarjenost pa je kazala že kot petletna deklica. Pri sedemnajstih je diplomirala na znameniti newyorški glasbeni šoli Julliard in bila na državnem tekmovanju izbrana za največji glasbeni talent ZDA. Debitirala je v znameniti Carnegie Hall z orkestrom Newyorške filharmonije, se izpopolnjevala pri legendarnem pianistu Arthurju Rubinsteinu in skrbno razvijala svoj dar. Njeni uspehi so se vrstili. V sedemdesetletni karieri je imela več kot pet tisoč samostojnih recitalov in koncertov v največjih dvoranah in glasbenih središčih po svetu. Pri največjih svetovnih založbah je posnela več kot devetdeset zgoščenk, prejela pa je več nagrad. Kot profesorica na Akademiji za glasbo v Ljubljani je vzgojila več rodov uveljavljenih slovenskih pianistov in pedagogov ter pomembno prispevala k razvoju slovenskega pianizma in glasbene poustvarjalnosti. »Zaslužna profesorica Dubravka Tomšič Srebotnjak je ena najuspešnejših glasbenih poustvarjalk v slovenskem, evropskem in svetovnem merilu. Je ena največjih slovenskih umetnic in odlična ambasadorka slovenske glasbene poustvarjalnosti,« so v uradu predsednika utemeljili podelitev zlatega reda za zasluge.