
V prodaji orožja tudi Gorenjci
V nedavno razbiti mednarodni kriminalni združbi, ki naj bi z orožjem preskrbovala predvsem t. i. Balkanski kartel, so delovali tudi osumljenci z Jesenic in iz Domžal.
Kranj – V mednarodni kriminalni združbi, ki se je ukvarjala s preprodajo orožja in so jo pred kratkim slovenski policisti razbili v sodelovanju s tujimi varnostnimi organi, so sodelovali tudi Gorenjci. Kriminalno združbo naj bi namreč po ugotovitvah Nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) poleg treh tujcev sestavljalo še najmanj dvajset slovenskih državljanov, starih od 29 do sedemdeset let, s širšega območja Ljubljane, Domžal, Litije, Trbovelj, Novega mesta in Jesenic.
Preiskovalci NPU so pred slabima dvema tednoma skupaj s policisti policijskih uprav Ljubljana, Celje, Kranj, Koper in Novo mesto izvedli več hišnih preiskav, v katerih so iskali dokaze zoper domnevne člane mednarodne kriminalne združbe, ki naj bi preprodajala orožje in drogo. Okoli sto policistov, šestdeset kriminalistov in 49 preiskovalcev NPU je v hišnih preiskavah na 39 naslovih po Sloveniji zaseglo več kosov orožja, ki je bilo namenjeno hudodelskim združbam Zahodnega Balkana, ki imajo svoje celice praktično v vseh državah Evropske unije in se ukvarjajo s tihotapljenjem velikih količin kokaina iz Južne Amerike v Evropo ter z gojenjem konoplje na območju Španije. V zaključni akciji so kriminalisti pridržali 15 osumljencev, šestim od njih je bil kasneje tudi odrejen pripor. Istočasno so hišne preiskave potekale tudi na Hrvaškem in v Španiji, slovenska policija pa je v preiskavi sodelovala še z italijanskimi varnostnimi organi, Europolom in predstavniki ameriške varnostne agencije DEA.
Kriminalistična preiskava, ki jo je usmerjalo specializirano državno tožilstvo, je stekla septembra 2016, v njej pa so izvajali tako klasične kot prikrite preiskovalne ukrepe. V preiskavi so najprej identificirali 65-letnega Slovenca, za katerega so ugotovili, da se ukvarja s preprodajo orožja na območju Slovenije, v nadaljevanju pa so še šest njegovih najtesnejših sodelavcev, starih od 43 do sedemdeset let. Januarja lani so policisti opravili prvi zaseg različnega orožja (avtomatska puška znamke Thompson, repetirna puška, ročna bomba znamke M52, dva nabojnika za avtomatsko puško Thompson in večje število nabojev kalibra 45 in 7,9). Od julija 2017 do maja 2018 so z dovoljenjem tožilstva opravili še osem navideznih odkupov orožja in dva zasega orožja, na ta način pa so zasegli več kot štirideset kosov različnih vrst dolgocevnega in kratkocevnega orožja ter streliva.
Eden večjih tihotapcev orožja
V preiskavi je bil med drugim identificiran 62-letni hrvaški državljan, ki je skrbel za transport orožja iz Hrvaške v Slovenijo prek t. i. zelene meje, ki so ga potem prevzemali slovenski osumljenci. Najpomembnejši uspeh policistov pa je bila identifikacija 49-letnega bosanskega državljana s stalnim prebivališčem v Ljubljani, ki je celotni preiskavi dala močan mednarodni vidik. »Slednji je po naši oceni eden od večjih tihotapcev orožja, ki prebiva v Sloveniji in ima močne zveze pri dobaviteljih orožja z območja Bosne in Hercegovine. V sodelovanju s hrvaško, špansko in italijansko policijo smo ugotovili, da je organiziral tihotapljenje večjih količin orožja v Milano, Marseille in Barcelono,« je poudaril direktor NPU Darko Majhenič. Njegova najbližja sodelavca oz. sostorilca v Sloveniji sta sorodnika, stara 59 in šestdeset let.
Glavni osumljenec je po ugotovitvah policije deloval tako, da je poiskal (novačil) kurirja, ki se je sam odločil, ali bo za tihotapljenje uporabljal svoje vozilo ali mu bo sam najel vozilo. V vseh odkritih primerih je tudi sam osebno z drugim vozilom spremljal kurirja. Vozil se je pred njim z namenom, da mu »čisti« pot in ga obvešča o policijskih kontrolah, ki bi se lahko pojavile na poti. S prikritimi ukrepi so preiskovalci tudi potrdili, da je 49-letni bosanski državljan preprodajal tudi prepovedani drogi kokain in konopljo.
Kot so še pojasnili na policiji, je imela razkrita hudodelska združba izrazito mrežno strukturo, v kateri je delovalo najmanj 23 osumljenih članov. Njeno ožje jedro so sestavljale osebe, ki so imele bolj povezovalne kot pa vodilne vloge. Odločanje naj bi potekalo od vodilne osebe navzven, ni pa šlo za klasično hierarhično odločanje, so razložili in dodali, da razmerja med člani hudodelske združbe niso bila strogo formalizirana, medsebojno pa so bili osumljenci bolj kot ne ohlapno povezani.