Tudi denar je lahko lep in pisan
V Stebriščni dvorani Mestne hiše je na ogled zanimiva razstava z naslovom Flora in favna na denarju.
Kranj – Gorenjski muzej že desetletja sodeluje z Numizmatičnim društvom Slovenije, posebno intenzivno pa zadnja leta, ko vsako leto postavijo najmanj eno skupno razstavo. Na tokratni razstavi, ki je na ogled še do 1. julija, numizmatiki predstavljajo denar, na katerem se pojavljajo motivi rastlin in živali. Če samo pogledamo v svoje aktualne denarnice ali v tiste izpred nekaj let, ko še nismo imeli evra, rastlinske in živalske motive najdemo že na tolarjih, danes pa vsaj naša kovanca za en cent in dvajset evrskih centov krasita motiva štorklje in lipicancev. Zanimivo je, da v zadnjem času najrazličnejše države kar tekmujejo, katera bo skovala ali natisnila čim bolj barvit, živahen in privlačen motiv na denarju. Posebno pri kovancih lepota in barvitost odločilno vplivata na njihovo zaželenost v zbirkah zbiralcev.
Tokratna razstava seveda ne predstavlja samo aktualnega denarja, ampak je tudi zgodovinsko zasnovana. Živalski in rastlinski motivi se pojavljajo na denarju skoraj od njegovega začetka. Tako antični Grki kot tudi Kelti in Rimljani so svoje kovance radi krasili s podobami živali in rastlin, ki so predstavljale močne simbole, božanske atribute in umetniške podobe, ki so jih vsakodnevno videvali v naravi. Živali in rastline se v srednjem veku poistovetijo s krščansko simboliko ter tako to tradicijo prenesejo v moderno dobo.
V prvi vitrini na razstavi si tako lahko ogledamo antični denar, srednjeveške kovance in v nadaljevanju kovance, ki so jih naši predniki uporabljali v času Habsburžanov. Mnogo bližji nam je denar iz nekdanje Jugoslavije, ki se ga njegovi uporabniki še kako dobro spominjamo. Ob predstavljenih kovancih in bankovcih so dodani tudi zanimivi zapisi in razlage o posameznih motivih.
Vsa lepota živalskih in rastlinskih motivov pa še zlasti pride do izraza pri sodobnih jubilejnih izdajah ali za posebne priložnosti skovanih kovancih. Čudoviti so trievrski kovanci z barvnimi motivi živali. Menda se po redni ceni lahko kupijo za 120 evrov po kosu, na črnem trgu pa stanejo ... kdove koliko. Podobno zanimivi so avstralski z morskimi živalmi ali pa Beloruski z astrološkimi znamenji in kristali. Bika najdemo tudi na kovancu, ki je bil skovan za bosansko valuto, ki nikoli ni prišel v obtok. Posebej slikovita pa je dolga vitrina z bankovci s celega sveta, na katerih so podobe tako eksotičnih kot nam bolj znanih živali in rastlin, za vizualno prepričljivost pa znajo poskrbeti tudi vešči oblikovalci.