Komuniciranje z javnostmi
Petinšestdeset let Gorenjskega muzeja (17)
Odnosi z javnostmi so bili v času nastanka Gorenjskega muzeja neznana muzejska stroka, čeprav je vsak kustos komuniciral z javnostjo in novinarji ter promoviral dogodke, ki jih je pripravljal. Danes si v poplavi različnih medijev to težko predstavljamo. Z našimi različnimi publikami, medijskimi hišami – televizije, radijske postaje, časopisi itd. – je nujen stalen stik, informiranje itd. Odnosi z javnostmi so stroka, ki jo vsak muzej nujno potrebuje, saj je treba vzpostaviti, graditi in vzdrževati odnose med muzejem in številnimi déležniki, ki jih zanima ohranjanje kulturne dediščine. Prek medijev je informirana tudi publika. Če nas ni v medijih, nas ni. Odnosi z javnostjo so načrtovan in usmerjen proces komuniciranja, ki zadovolji tako muzej kot javnost.
V Gorenjskem muzeju oddelek za odnose z javnostjo deluje od leta 1999. Takratna direktorica mag. Barbara Ravnik je imela vizijo, da je treba v muzeju vzpostaviti nove oddelke: za pedagoško dejavnost, dokumentacijo in odnose z javnostmi. Z veliko mero veselja in tudi strahu sem začela postavljati temelje oddelka. Bilo mi je v čast, da bom lahko promovirala delo Gorenjskega muzeja – kaj delamo, s čim se ukvarjamo itd. Nikoli ne bom pozabila, s kakšno tremo sem prvič dala izjavo po telefonu.
Pri svojem delu skrbim za obveščanje javnosti, komuniciranje z mediji, ažuriranje spletne strani, ažuriranje profilov na družbenih omrežjih, povezujem večja odprtja razstav, fotografiram itd. Pred vsakim odprtjem razstave ali kakšno drugo prireditvijo je treba obvestiti medije o dogodku. Za vsak medij je kulturni koledar malce drugačen. Pomembno je, da se zapis o razstavi znajde v določenem mediju, da ga prebere občestvo, ki ga zanima tematika razstave. Na ta način pridobivamo nove obiskovalce. In najraje imamo tiste obiskovalce, ki se redno vračajo k nam. Bi želeli, da vas obveščamo o dogodkih? Oglasite se v eni od naših muzejskih hiš in izpolnite pristopni obrazec.
Radi bi kakšno anekdoto s področja mojega dela?
Nikoli ne bom pozabila svojega prvega vodenja prireditve. Leta 2003 je Gorenjski muzej praznoval petdesetletnico delovanja. Izdali smo Avguštinov zbornik in pripravili svečanost v Renesančni dvorani Mestne hiše. V dopoldanskih urah me k sebi pokliče direktorica Barbara Ravnik in pravi: »Jelena, prireditev boš povezovala ti.« Izbuljila sem oči, pogoltnila slino, šla v pisarno in sestavila vezni tekst. Nisem imela časa razmišljati, koliko me je strah in kakšno tremo imam. Očitno je bilo v redu, saj to počnem še danes.