Mladi nočejo čakati na kavču
Dvajset mladih Gorenjcev se je v okviru projekta Model M Slovenija usposabljalo, kako inovativno najti zaposlitev ali si ustvariti lastno.
Kranj – Prejšnji teden se je v Kranju v okviru projekta Model M Slovenija končalo regionalno usposabljanje brezposelnih mladih za podjetništvo, nevladništvo in aktivno iskanje zaposlitve. Cilj dveletnega projekta Model M Slovenija, katerega nosilec je Inštitut za razvoj družbene odgovornosti IRDO, je, da v sedmih statističnih regijah za zaposljivost in zaposlenost usposobijo vsaj 140 mladih od 24. do 29. leta z najmanj srednješolsko izobrazbo, 32 od njih pa pomagajo tudi zaposliti. Doslej je bilo v projekt, ki sta ga s 340 tisoč evri podprli država in Evropska unija, v šestih regijah vključenih 112 mladih, do konca marca pa jih je 38 že dobilo zaposlitev.
Na Gorenjskem se je projekta udeležilo 20 mladih, od katerih sicer zaposlitve do konca usposabljanja ni pridobil še nihče, imajo pa nekateri od njih že podrobno izdelano podjetniško idejo, nekaj pa jih je že navezalo stike s podjetji, je razložila Daniela Žagar, direktorica Obrtno-podjetniške zbornice Kranj, regionalnega partnerja v projektu.
Model M Slovenija pomeni biti mlad in biti vzor drugim, kako inovativno najdeš zaposlitev ali ustvariš svojo lastno, je razložila direktorica IRDO Anita Hrast. Na enomesečnem usposabljanju so se tako mladi povezali s podjetniki, nevladniki in dosedanjimi udeleženci projekta, si ogledali dobre prakse v gorenjskih podjetjih in nevladnih organizacijah, se pogovarjali z delodajalci ter spoznavali življenjske in poslovne zgodbe uspešnih podjetnikov in nevladnikov. S tem so pridobili kompetence, ki jim bodo zagotovo olajšale iskanje zaposlitve, je poudarila Hrastova.
V projektu je sodeloval tudi kranjski zavod za zaposlovanje, kjer so predvsem poiskali primerne udeležence usposabljanja. »Upam, da ste od projekta čim več odnesli ter spoznali oziroma pridobili nove prijatelje, saj je za uspeh pomembno tudi mreženje,« je mlade nagovoril direktor zavoda Drago Perc.
»Ta projekt nas je spodbudil, da postanemo aktivni, prebudimo svoj potencial in ga začnemo izkoriščati. Doma na kavču nas služba zagotovo ne bo čakala,« je povedal predsednik skupine modelovcev na gorenjskem usposabljanju. Podpredsednica skupine Tjaša Jenko pa je poudarila, da je usposabljanje preseglo njena pričakovanja: »Poleg novega znanja, ki so nam ga podajali izkušeni predavatelji, in poznanstev mi je prinesel še veliko več – sprejemanje različnih mnenj, pogledov na svet in odkritost do same sebe.«