Na Gimnaziji Šentvid v Ljubljani je Randy pred predavanjem obiskal astronomski krožek in se podpisal na steno njihovega observatorija, poleg fotografije in podpisa Nasine astronavtke prav tako slovenskih korenin Sunite Williams. / Foto: Luka Dakskobler

Ameriški astronavt slovenskih korenin

Za tako majhno državo, kot je Slovenija, razmeroma veliko ljudi slovenskih korenin potuje v vesolje. Po obisku Nasine astronavtke slovenskih korenin Sunite Williams leta 2013 je Slovenijo letos obiskal še en ameriški astronavt slovenskih korenin, Randy Bresnik.

Randy »Komrade« Bresnik, Nasin astronavt, se je z Mednarodne vesoljske postaje vrnil decembra 2017 po 139 dnevih v vesolju. Skupaj s prvim poletom v vesolje na raketoplanu Atlantis leta 2009 je v vesolju preživel že 150 dni. Randyjevi prastari starši so bili iz Ljubnega ob Savinji in Luč. V iskanju boljšega življenja so se preselili v ZDA in se ustalili v Kaliforniji. Randyjev dedek je bil fotograf v Hollywoodu in osebni fotograf Amelie Earhart, prve ženske, ki je sama preletela Atlantik. Tudi Randy je fotograf. »Vsakdo hoče postati fotograf, ko vidi Zemljo iz vesolja,« pojasni. Pravzaprav mnenje, da je lepota, ki jo vidijo z Vesoljske postaje, neopisljiva, delijo praktično vsi astronavti, ki so jo doživeli. Randy je v svoji karieri letel z več kot 80 letali. Bil je testni pilot, vojaški pilot in letel tudi v misijah na Bližnjem vzhodu. Vzdevek Komrade (Tovariš) so mu v vojski nadeli, ker se jim je priimek Bresnik zdel tako blizu priimku Brežnjev. Njegova pot na Mednarodno vesoljsko postajo se je začela julija 2017 z vzletom iz Kazahstana z rusko raketo Sojuz. Poleg sprehodov po vesolju je misija vključevala veliko raziskav, gojili so solato, delali raziskave raka, v vesolje pošiljali male satelite, prestregli kapsulo Space X itd.

To je bil drugi obisk Slovenije za Randyja Bresnika z družino, a tokrat se je vse vrtelo okrog odkrivanja njegovih korenin in promoviranja veličastnosti našega planeta iz vesolja, kjer je videti kot velika modra frnikola brez meja. Njihov obisk je vključeval srečanja s predsednikom države in predsednikom vlade, ogled Centra vesoljskih tehnologij Hermana Potočnika Noordunga v Vitanju in okroglo mizo o vesoljskih tehnologijah, ves dan s sorodniki iz Ljubnega in Luč, obisk astronomskega krožka Gimnazije Šentvid v Ljubljani in se zaključil s še zadnjo javno predstavitvijo njegove poti v vesolje v Narodni galeriji v Ljub­ljani.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / torek, 8. april 2008 / 07:00

Obdavčitev jezi kmete

V kmetijsko gozdarski zbornici nasprotujejo pavšalnemu obdavčenju subvencij, hkrati pa se zavzemajo za izločitev vseh subvencij in državnih pomoči iz obdavčitve.

Objavljeno na isti dan


Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Okusi Mediterana v restavraciji Galerija Dali

Gaspačo s škampi – hladna paradižnikova juha tradicionalna španska jed za 4 osebe: 1 kg par...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Soba za babico

V nekdanji otroški sobici je nastala soba za babico.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Sami poskrbimo za varen dom

Za boljšo varnost svojega doma lahko veliko naredimo sami, z nekaj denarja pa lahko stanovanje ali hiša postane prava trdnjava.

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Netipični gležnar

Jeseni se ob ozko oprijetih kavbojkah, francosko krojenih balonarjih in širokih paletah majic, na žensko nogo vrača tako imenovani netipični gležnar, škorenjc, ki sega do gležnjev ali preprosto rečeno...

Splošno / sreda, 12. september 2007 / 07:00

Škarje, platno in sponke

V portoroškem večeru je modni ustvarjalec predstavil idejo o kreativnosti občinstva. Za obleko sta včasih dovolj le blago in sponke. Pa nekaj domišljije.