
Čakajo odločitev ministrstva
V prostorih Inštituta Antona Trstenjaka v Ljubljani so v torek predstavili projekt Grozd malih domov, v okviru katerega se je združilo pet manjših občin, med njimi tri gorenjske, ki si prizadevajo za gradnjo domov za starejše v svojem okolju.
Ljubljana – V Grozdu malih domov sodelujejo občine Komenda, Železniki, Žiri, Loška dolina in Pivka, ki so ob strokovni podpori Inštituta Antona Trstenjaka in podjetja Firis Imperl oblikovale pobudo za gradnjo petih manjših domov za starejše, prilagojenih uporabnikom in tesno vpetih v lokalno okolje. »Ker v Sloveniji nobeden od obstoječih koncesionarjev ni pripravljen ustanavljati majhnih domov za starejše, država pa se odreka novim investicijam, smo pobudniki poiskali investitorja v tujini. To je Orpea s sedežem v Parizu, upravljanje Grozda pa bi prevzela njihova hčerinska družba SeneCura iz Avstrije,« so pojasnili v Grozdu. Prek družbe Orpea so se prijavili na razpis ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti za podelitev koncesij za opravljanje institucionalnega varstva v domovih za starejše. V primeru odobrenih vlog za koncesijo bi po besedah žirovskega župana Janeza Žaklja to lahko pomenilo vzorčen primer dolgotrajne oskrbe v manjših občinah.
Z Grozdom malih domov so namreč našli rešitev tudi za občine s premajhnim številom prebivalcev, da bi v njih gradili domove s 150 posteljami. Sami zato načrtujejo domove za 50 do 70 stanovalcev, ki bi jim v enoposteljnih sobah in apartmajih zagotavljali visok standard bivanja, vsi domovi v Grozdu pa bi imeli skupno upravo, vodenje in službo za nabavo. To bi jim omogočilo, da bi bile cene osnovne oskrbe primerljive oziroma celo malenkost nižje kot v drugih domovih s koncesijo, je pojasnil vodja projekta Franc Imperl iz podjetja Firis Imperl, ki računa, da bi se prvi stanovalci lahko vselili v začetku leta 2020. Zato še toliko bolj nestrpno čakajo odločitev ministrstva glede koncesij, saj bo ne glede na to, da imajo omenjene občine lokacije za gradnjo domov izbrane, potrebna prilagoditev prostorskih načrtov in umestitev domov v prostor, so opozorili župani občin, združenih v Grozd.
S takšnim sistemom oskrbe tudi v manjših občinah odgovarjajo na sodobne potrebe starostnikov, je poudaril predstojnik Inštituta Antona Trstenjaka za gerontologijo in medgeneracijsko sožitje Jože Ramovš. »Grozd malih domov prinaša v Slovenijo izvirno rešitev, ki omogoča, da življenje starostnikov poteka čim bolj normalno naprej tudi s tem, da starostniki ostajajo v svoji lokalni skupnosti in ohranjajo svojo socialno mrežo.« Na probleme finančne vzdržnosti, humane oskrbe in vključevanja vsega prebivalstva v odgovorno skrb za kakovostno staranje ob sedanjem demografskem trendu staranja prebivalstva je namreč po njegovih besedah treba odgovoriti s celovitim sistemom dolgotrajne oskrbe v lokalni skupnosti. »S tem bomo sledili evropskemu trendu deinstitucionalizacije dolgotrajne oskrbe.« Po besedah Janeza Žaklja bodo domovi predstavljali središče programov oskrbe in nege starejših v kraju ter medgeneracijskega sodelovanja. Župan občine Železniki Anton Luznar je poudaril, da je prostor za dom pomembno poiskati v središču kraja. »Želimo, da bi starejši čim dlje ostali vpeti v okolje in povezani s krajem.« Župan Komende Stanislav Poglajen je ob tem opozoril, da je investitor iz tujine pripravljen vložiti precejšnja sredstva v projekt. »Župani smo prepričani, da tega denarja ne bi smeli kar tako zavrniti.« Nezanemarljivo je po njegovem tudi dejstvo, da bi domovi v kraj prinesli tudi nekaj deset delovnih mest za njihove občane.