Največ prejemnikov z Gorenjske
Na Brdu pri Kranju so v ponedeljek 93 mladim podelili zlata priznanja mednarodnega programa MEPI. Dogodek je potekal pod sloganom Zlata odpira vrata, s čimer so želeli poudariti, da lahko program MEPI prejemnikom priznanj odpre številna vrata v življenju.
Brdo pri Kranju – »Čestitam, da ste sprejeli izziv, zapustili cono udobja, si postavili cilje in pri njih vztrajali vse do konca,« je mlade prejemnike zlatih priznanj nagovorila direktorica Zavoda MEPI Andreja Anžur Černič. Največ prejemnikov priznanj je z Gimnazije Škofja Loka, kar 46, prihajajo pa še z Gimnazije Kranj, Šolskega centra Kranj, Gimnazije Jesenice, Gimnazije Franceta Prešerna, Srednje zdravstvene šole Celje, Združenja slovenskih katoliških skavtov in skavtinj ter Mestne zveze prijateljev mladine Ljubljana.
Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor, častni pokrovitelj programa MEPI, se podelitve zaradi bolezni ni mogel udeležiti, zato je šesti generaciji MEPI zlatnikov priznanja v njegovem imenu podelil njegov svetovalec, akademik Boštjan Žekš skupaj s predsednikom sveta Zavoda MEPI Sandijem Češkom. Žekš je mladim obljubil, da bo zanje predsednik pripravil še poseben sprejem v predsedniški palači. Program MEPI, ki je v Sloveniji lani praznoval dvajsetletnico, mladim med 14. in 25. letom omogoča, da z aktivno udeležbo na štirih področjih, to so prostovoljstvo, veščine, šport in odprava, odkrijejo, razvijejo in uresničijo svoje potenciale. »Danes je ta program še bogatejši, množičnejši in kakovostnejši,« je poudarila Andreja Anžur Černič in dodala, da tudi tako pomagajo soustvarjati odprto družbo prihodnosti, ki bo temeljila na samozavestnih, samoiniciativnih, kreativnih, podjetnih in ciljno usmerjenih mladih, ki znajo biti tudi empatični in so sposobni sodelovanja. Pri programu danes sodeluje že 68 osnovnih in srednjih šol ter nevladnih organizacij po vsej državi. A čeprav po besedah Andreje Anžur Černič danes govorimo predvsem o kompetencah in znanju, je med glavnimi vrednotami tudi zabava. In to dokazujejo tudi prejemniki zlatih priznanj iz prejšnjih generacij, ki danes opravljajo poklice, ki jih veselijo in s katerimi so uresničili svoje sanje. Svoje izkušnje s programom MEPI so z mladimi na prireditvi delili Rožle Bregar, Irena Dokl, Matej Gaser in Jera Oražem.
V preddverju Kongresnega centra Brdo je bila ob tej priložnosti na ogled tudi razstava fotografij dobitnika zlatega priznanja Žana Križnarja, dijaka Gimnazije Škofja Loka. Področje fotografije si je izbral za MEPI veščino že v osnovni šoli, mladostniško zanimanje pa ga je pripeljalo tudi do odločitve za poklicno usmeritev.