Gasilske enote so lani preko številke 112 aktivirali v skoraj 26 tisoč primerih. / Foto: Gorazd Kavčič

Več kot pol milijona klicev v sili

V regijskih centrih za obveščanje so lani na številko 112 prejeli več kot 519 tisoč klicev v sili. Največkrat je bila potrebna nujna medicinska pomoč, pokličejo pa tudi taki, ki pomoči ne potrebujejo.

Kranj – V regijskih centrih za obveščanje so lani v povprečju vsak dan prejeli več kot 1400 telefonskih klicev na pomoč oziroma skupno dobrih 519 tisoč klicev v vsem letu, največkrat pa so kličoči potrebovali nujno medicinsko pomoč, so predstavniki Uprave RS za zaščito in reševanje sporočili ob letošnjem evropskem dnevu dnevu številke za klic v sili 112, ki ga vsako leto obeležujemo 11. februarja. Operaterji so se na 90 odstotkov klicev odzvali hitro oziroma v 5,97 sekunde, so poudarili.

Največ, dobrih 125 tisoč klicev, je kot največji v državi prejel Regijski center za obveščanje Ljubljana, sledijo pa mu Regijski center za obveščanje Maribor s skoraj 63 tisoč klici, Regijski center za obveščanje Celje z 52 tisoč klici in Regijski center za obveščanje Kranj z več kot 46 tisoč klici. Največ telefonskih klicev na 112 je bilo 12. decembra, ko so skoraj celotno območje Slovenije prizadele poplave in močan veter. Tega dne je bilo 5238 klicev, ob nekaterih urah tudi po 600 na uro.

Kot v preteklih letih so kličoči tudi lani največkrat potrebovali nujno medicinsko pomoč. Približno 116 tisoč teh klicev so tako operaterji prevezali v najbližji center za nujno medicinsko pomoč. Lani je bilo sicer v Sloveniji 18.637 različnih dogodkov, v katerih so 26.610-krat posredovale sile za zaščito, reševanje in pomoč. Med njimi so bile največkrat aktivirane gasilske enote, in sicer skoraj 26.000-krat, 644-krat so bili aktivirani gorski reševalci, 494-krat enote za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, 100-krat pa enote z reševalnimi psi.

Kot ugotavljajo na republiški upravi za zaščito in reševanje, so prebivalci v dvajsetih letih, kar deluje, številko za klic v sili 112 že dobro spoznali, zato številka tudi dosega svoj namen – pomoč vsem, ki potrebujejo pomoč. Še vedno pa se dogaja, da na 112 kličejo tudi taki, ki pomoči ne potrebujejo. Taki klici ovirajo delo dežurnih operaterjev v regijskih centrih za obveščanje, saj lahko podaljšajo čas prihoda reševalcev na kraj nesreče in dajanje pomoči resnično ponesrečenim, so še opozorili.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 16. maj 2020 / 08:11

Upravičeni do dodatka

Do izplačila enkratnega solidarnostnega dodatka so dodatno upravičeni tudi prejemniki nadomestil iz invalidskega zavarovanja.

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Blaž Pesjak novi šef Merkurja

Merkurjev nadzorni svet za začasnega predsednika uprave imenoval Blaža Pesjaka, dosedanjega člana uprave.

Gorenjska / sreda, 29. september 2010 / 07:00

V spomin in zahvalo: Dr. Marko Benedik (1940-2010)

Dolgoletni župnik v Ratečah in Kranjski Gori

Nasveti / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Juretov zadnji spust

Kolo preklinjam samo takrat, ko mi vzame življenje. Ne moje, to mu še ni uspelo. Zasovražim ga, ko vzame življenje nekomu, ki sem ga imel rad.

Gospodarstvo / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Anketa: Niso naklonjeni stavki v javnem sektorju

V več dejavnostih javnega sektorja se je včeraj začela stavka. Kako o njej in o zahtevi javnih uslužbencev, da se jim povečajo plače, razmišljajo naključni sogovorniki?

Prosti čas / sreda, 29. september 2010 / 07:00

Gorenjski kvintet: ohcet in Švica

Gorenjski kvintet, ki ga vodi harmonikar Grega Korošec, je izvrstno opravil svojo vodilno glasbeno vlogo na nedavni prvi Avsenikovi poroki, saj je igral na šrangi, na civilni in cerkveni poroki p...