Zaradi stavke danes večina otrok ostala doma
Današnji stavki v vzgoji in šolstvu se je po podatkih Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije pridružilo okoli 40 tisoč zaposlenih. Polovica njih se je udeležila shoda v Ljubljani.
Kranj, Ljubljana – Približno polovica od okoli 40 tisoč stavkajočih zaposlenih v vzgoji in izobraževanju se je po oceni njihovega sindikata danes ob 12. uri zbrala na protestnem shodu, ki je na Kongresnem trgu v Ljubljani potekal pod geslom Za vzgojno-izobraževalno delo enako plačilo! Zaradi stavke je zaprta velika večina vrtcev in šol po državi, kjer pa so vseeno poskrbeli za otroke, za katere starši niso našli drugega varstva in so jih pripeljali v vrtec ali šolo.
»Branimo pravico do dobrega javnega izobraževalnega sistema, ki ga brez dobrega plačila ni,« je zbrano množico, ki se je v Ljubljano pripeljala z vseh koncev Slovenije, nagovoril glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj. Med osmimi govorniki na shodu je bila tudi Jelka Velički, predsednica Sindikalne konference osnovnih in glasbenih šol ter zavodov za izobraževanje odraslih. »Danes nas je tu veliko, kar dokazuje, da imamo pogum in voljo. Vladi sporočamo, da nam je dovolj,« je poudarila.
Med udeleženci protestnega shoda v prestolnici so bili tudi zaposleni v gorenjskih vrtcih in šolah. Med njimi je bila tudi pomočnica vzgojiteljice in sindikalna zaupnica v Kranjskih vrtcih Barbara Breznik. »Zelo nas žalosti, da je do stavke sploh morali priti. Bistveno je, da želimo s stavko popraviti trenutno neenakost pri vrednotenju dela ob primerljivi izobrazbi znotraj javnega sektorja. Izobraževalci v vrtcih in šolah smo žal ostali za nekaterimi drugimi deli javnega sektorja in se zato počutimo zapostavljene. Imamo občutek, da je naše delo ničvredno, čeprav delamo z otroki, naj bo to v vrtcih ali šolah, in smo zato osnova družbe. Delamo z istimi otroki, ki bodo nekoč postali tudi gospodarstveniki, državni poslanci, nekateri tudi predsedniki države,« je povedala in poudarila, da danes ne stavkajo samo vzgojiteljice in učitelji, ampak tudi perice, kuharji in čistilke, brez katerih vrtci in šole prav tako ne morejo delovati. »Ena od zahtev v tej stavki je zato tudi izplačilo regresa v višini 1200 evrov za vse zaposlene z minimalno ali nižjo plačo, torej za plačilni razred J,« je spomnila.
Na protestnem shodu so še opozorili, da bo 14. marca ponovno splošna stavka, če v naslednjih treh tednih ne bo prišlo do napredka v pogajanjih z vladno skupino o stavkovnih zahtevah.