Tožilka zahteva osem let
Kranjska tožilka Polona Košnjek za Metija Plavo, domnevnega izsiljevalca Aleša Šterna, zahteva osem let zapora. Zadnja beseda pred končno sodbo sodnega senata bo danes pripadla obdolžencu.
Kranj – Sojenje 37-letnemu Metiju Plavi iz Potoč pri Preddvoru zaradi domnevnega večletnega izsiljevanja šenčurskega kmeta Aleša Šterna se na kranjskem okrožnem sodišču po približno tridesetih opravljenih obravnavah, na katerih so zaslišali okoli osemdeset prič, bliža koncu. Potem ko so tožilka, pooblaščenka oškodovanca in zagovornik Plave že podali končne besede, bo k njej danes pristopil še obdolženi. Okrožna državna tožilka Polona Košnjek zanj zahteva najvišjo kazen – osem let zapora, kar je po njenem edina primerna kazen glede na trajanje (dobrih pet let) in intenzivnost domnevnega izsiljevanja ter višino očitane protipravno pridobljene premoženjske koristi, ki po zadnji spremembi obtožnice znaša 1,34 milijona evrov. Ob tem dodajmo, da je Štern preko svoje pooblaščenke Barbare Nastran decembra priglasil tudi premoženjskopravni zahtevek v višini skoraj 6,5 milijona evrov, saj od obdolženca poleg povrnitve denarja – Štern še vedno trdi, da je Plavi v obdobju 2011–2016 izročil okoli 1,5 milijona evrov – terja tudi plačilo nematerialne škode v višini slabih pet milijonov evrov.
Zatrjevanje Plave, da je Šternu zgolj posojal denar in da je šlo torej med njima za dolžniško-upniški odnos, tožilke Košnjekove ni omajalo v prepričanju, da je obdolženi Šterna več let izsiljeval, pri tem pa mu tudi grozil in bil do njega nasilen. Med drugim naj bi Plava Šternu grozil tudi z orožjem in ga hotel zažgati. Košnjekova je prepričana, da je tožilstvo s predstavljenimi dokazi na sedemmesečnem sojenju svoje očitke tudi uspešno dokazalo, obramba pa da ni bila uspešna pri rušenju verodostojnosti oškodovanca.
»Človeka res stisne pri srcu, ko posluša besede okrožne državne tožilke, vendar je ob natančni presoji vseh dokazov jasno, da njeni zaključki niso pravilni in ne vzdržijo kritične presoje, obtoženemu pa kaznivo dejanje ni bilo dokazano,« pa je poudaril obdolženčev zagovornik Mitja Sever in ponovil očitek policiji, da je že v kazenski ovadbi močno prenapihnila očitek zoper Plavo, ki ga je tožilstvo zgolj nekritično povzelo, svojo obtožbo pa gradi večinoma le na izpovedbah Aleša Šterna in soobtoženega Uroša Kepica, ki je krivdo že priznal, pri čemer pa je za obrambo vprašljiv njun interes. »Za Šterna ni nikakor mogoče reči, da je govoril resnico. Na tožilstvu in posredno tudi oškodovancu je dokazno breme, po katerem je treba brez sence dvoma dokazati vse očitke. Obdolžencu ni treba dokazovati lastne nedolžnosti, ampak je dovolj, da do trditev tožilstva v obtožnici vnese le dvom, kar je bilo vsekakor podano,« je prepričan odvetnik. Opozoril je še, da Plava ni imel možnosti prave obrambe, saj tožilka v obtožnici sploh ni konkretno opredelila, kdaj, kje in koliko denarja naj bi mu obdolženi izročil v petih letih.
Odvetnik je še enkrat ponovil, da je Plava le posojal denar Šternu, ki mu ga je tudi vračal, razen zadnjega posojila v višini 250 tisoč evrov. Pri tem je poudaril, da je Štern v sistemu Thorex izgubil ogromno denarja, zato si je izposojal, da je poplačal te upnike, med katerimi so bili tudi njegovi družinski člani, sorodniki in znanci. »Štern si je s to prijavo opral ime v lastnem kraju, znebil se je kazenskih ovadb,« je še dejal Sever, ki je predlagal oprostilno sodbo.