Zmagovalci za male zmagovalce
Česa se oprijeti, če se bolezen otroka, ki udari v življenje družine, imenuje rak? Decembra je izšla knjiga z naslovom Zmagovalci, v njej so popisane izkušnje in nasveti v pomoč staršem otrok z rakom. Pri nastanku knjige so sodelovali tudi mnogi strokovnjaki.
Knjige društvo staršev otrok z rakom ne prodaja, temveč jo podarja vsem staršem obolelih otrok. S to gesto jim želijo sporočiti, da niso sami, da so jim s svojo oporo in izkušnjo na voljo ljudje, ki znajo pomagati.
Srednja Bela – Predsednici Jonatan Prijatelj, Društva staršev otrok z rakom, Tatjani Kruder se je pred desetimi leti porodila zamisel, da bi napisala knjigo o tem, kako se je sama soočala z rakom tedaj najmlajše hčerke. Delo je kasneje zaupala prijateljici, novinarki Bogi Pretnar. Ta je zasnovala vsebino, zbrala zgodbe, nasvete, izkušnje in oblikovala knjigo, ki jo danes brezplačno prejme vsak starš otroka z rakom. Knjige društvo ne prodaja, temveč jo podarja vsem staršem obolelih otrok. S to gesto jim želijo sporočiti, da niso sami, da so jim s svojo oporo in izkušnjo na voljo ljudje, ki znajo pomagati. Knjiga je izšla pri Društvu Mohorjeve družbe in Celjski Mohorjevi družbi, natisnili so jo v nakladi sedemsto izvodov.
Čas srečevanja z otrokovim rakom je čas neprestanih notranjih vprašanj, trpljenja vseh družinskih članov in preizkušenj odnosov, strahu, pogosto odrinjenosti in občutkov krivde. V knjigi, ki je nastala na pobudo Jonatana Prijatelja, Društva staršev otrok z rakom, svoje izkušnje v podporo družini predstavljajo ugledni strokovnjaki: pediater in predstojnik Hematoonkološkega oddelka Pediatrične klinike Ljubljana Janez Jazbec, ameriški onkolog Richard Aplenc, klinična psihologinja Martina Burger Lazar, psihiatra in psihoterapevta Miran Možina in Klemen Rebolj, dietetik Evgen Benedik, fizioterapevt Franc Tominšk, zapisane so zgodbe in izkušnje staršev ter pomembni praktični napotki. V prvem, oranžnem delu knjiga ubesedi zgodbe, ki so jih doživljali nekateri člani Društva Jonatan Prijatelj. V vijoličnem delu so zbrane izkušnje strokovnjakov, zelene strani pa so zelo praktične: prehranska pravila, jedilniki, nekaj predlogov jedi, ki jih naredimo bolj zabavne, fizioterapija, gibanje ter preverjeni predlogi, kam varno v naravo. Zadnje poglavje pa ponuja nekaj preverjenih tehnik sproščanja in vizualizacij. Knjiga je bogat dodatek knjižici navodil, ki jo starši novih pacientov dobijo na hematoonkološkem oddelku Pediatrične klinike v Ljubljani, kjer zdravijo prav vse rakave bolnike do osemnajstega leta v Sloveniji.
V knjigi najdemo tudi zgodbo mame Elizabete Kos Korimšek, ki prihaja s Srednje Bele. Ima tri sinove in tedaj srednjemu, dvanajst let staremu sinu Sebastjanu so diagnosticirali krvnega raka. Ko je Sebastjan slišal, da ima akutno mieloblastno levkemijo, se mu je to zdelo še imenitno, ima nekaj posebnega, kar drugi nimajo. Sledilo je pol leta kemoterapije, nato so mu končno presadili kostni mozeg, ki ga je bratu daroval najmlajši sin Tim. Sledilo je pet let čakanja na odrešilno zmago, tisti čas, ko je bila še mogoča kakšna zavrnitvena reakcija. Danes ima Sebastjan dobrih dvajset let in je v službi, živi običajno življenje mladega moškega. Za vedno pa je sinova težka bolezen kljub zmagi zaznamovala mamo. Elizabeta je prehodila trnjevo pot in vedno si je dejala: “Ni časa za solze.”
Staršem in vsem, ki so v stiski, društvo s knjigo sporoča, da so lahko zmagovalci ne glede na izid zdravljenja. Želijo si, da bi se Jonatan Prijatelj dvignil visoko v nebo in bi njegovo poslanstvo povezalo v Sloveniji vse, ki ga potrebujejo.