Olimpijska bakla potuje po Gorenjskem
Gorenjska turneja Slovenske olimpijske bakle, znanilke olimpijskih iger, ki bodo od 9. do 25. februarja v Južni Koreji, se je začela v sredo v Mojstrani, od koder izhaja več kot dvajset slovenskih olimpijcev. Včeraj so baklo pričakali na Jesenicah, danes pa jo bodo v Tržiču.
Mojstrana – Na Trgu olimpijcev v Mojstrani oziroma, kot se radi pohvalijo, najbolj olimpijski vasi z več kot 20 olimpijci je bilo v sredo pomembno sodelovati, ne zmagati, kar je pokazala ogromna množica obiskovalcev, ki je dodobra napolnila osrednji mojstranški trg. Čakali so seveda slovensko olimpijsko baklo, ki jo je v zadnji etapi na trg prinesla ena najstarejših olimpijk – 80-letna smučarska tekačica Mara Rekar. Pri tem so se ji pridružili številni vrhunski športniki, nekdanji olimpijci, med njimi ravno tako Mojstrančana Alenka Dovžan in Jure Košir, prva dobitnika slovenskih olimpijskih kolajn v samostojni Sloveniji, Tomaž Razingar, Zdravko Hlebanja in Dejan Košir ter kranjskogorski župan Janez Hrovat in podžupan Bogdan Janša. Kot je povedal župan Janez Hrovat, je vesel, da se je bakla najprej ustavila v Mojstrani, majhni vasi, ki je skupaj z Dovjem dala že 21 olimpijcev, kar je več kot katerikoli drug slovenski kraj, še posebej pa je ponosen, da bo letos na olimpijskih igrah lahko navijal za svojo hčer Meto, ki se je že uvrstila v olimpijsko reprezentanco v alpskem smučanju.
Baklo je iz prestolnice, kjer so jo v torek slovesno prižgali, prinesel zastavonoša iz Sočija in vodja navijaškega letala v Pyeongchang Tomaž Razingar, ki je bil navdušen nad obiskom, saj so mojstranški Trg olimpijcev, ki so ga odprli jeseni 2016, povsem napolnili.
»S slovensko olimpijsko baklo smo šli na pot z upanjem, da si jo bo prišlo pogledat čim več ljudi, in odziv v Mojstrani je neverjeten. Zato mislim, da naše športnike v Koreji čaka veliko podpore,« je dejal Razingar, ki športnikom želi veliko uspeha, predvsem pa jim sporoča, naj uživajo.
Kot je strnila vtise Mara Rekar, nekdanja smučarska tekačica, udeleženka olimpijskih iger leta 1956 v Cortini d'Ampezzo, je sodelovati na olimpijskih igrah nekaj nepozabnega: „Želim si, da bi vsaj enemu od naših športnikov uspelo priti do medalje, čeprav bo težko, a naj ves svet sliši za Slovenijo.“ Prva dobitnica olimpijske medalje v samostojni Sloveniji Alenka Dovžan pa olimpijcem sporoča, naj bodo sproščeni, dajo vse od sebe in naj bodo zadovoljni z rezultatom: „Zdi se mi, da preveč radi obremenjujemo športnike z rezultati, kar ni prav, saj so si prigarali olimpijsko normo in zaslužili nastop, olimpijske igre pa so vse več kot le medalja.“
Olimpijska bakla je pot včeraj nadaljevala na Jesenicah, danes pa bo od 16. do 19. ure pred dvorano Tržiških olimpijcev v Tržiču, nato bo pot nadaljevala proti Celju, Velenju, Mariboru in Črni na Koroškem, od koder se bo vrnila v Ljubljano na uradno predstavitev slovenske olimpijske reprezentance.