Snežne priprave policistov
Dvajset novih policistov in policistk se je v Kranjski Gori usposabljalo za delo na smučiščih, saj so samo lani na Gorenjskem zabeležili devetinosemdeset hujših nesreč.
Kranjska Gora – Na smučišču v Kranjski Gori je prejšnji konec tedna potekalo usposabljanje dvajsetih policistov smučarjev iz vseh policijskih uprav, ki se bodo pridružili sedemdesetim policistom smučarjem, ki svoje naloge že opravljajo na slovenskih smučiščih.
Kot je pojasnil vodja usposabljanja Alojz Sladič iz Sektorja splošne policije Uprave uniformirane policije, je obravnava nesreče na smučišču precej težja kot na cesti, največkrat pa se morajo zanašati na izjave očividcev, prič, ki jih je pogosto malo. »Najpomembneje je ugotoviti gibanja udeležencev in zbrati kar največ podatkov in dokazov. Usposabljanje poteka najprej teoretično na Policijski akademiji, kjer smo letos več poudarka namenili poškodbam na smučišču, med praktičnim delom pa poteka obravnava simuliranega kraja smučarske nesreče s poudarkom na odkrivanju in zavarovanju sledov in morebitnega dokazovanja kaznivega dejanja. Kazniva dejanja se sicer izkažejo v manjšem deležu nesreč, pogosteje v trkih, krivdo pa lahko iščemo tudi pri upravljavcih smučišča,« je povedal Sladič.
Po ocenah policistov se varnost izboljšuje, k temu pa prispeva tudi njihova prisotnost na smučišču. Med najpogostejšimi vzroki pa policisti ocenjujejo, da do nesreč prihaja zaradi precenjevanja sposobnosti in neogretosti smučarjev.
Kljub velikemu številu negativnih alkotestov v preteklih letih, ki kažejo, da se smučarji v glavnini izogibajo alkoholu, bodo poostren nadzor nadaljevali, še posebno pri udeležencih nesreč.
Prav v času usposabljanja sta se sicer na Gorenjskem zgodili dve nesreči, kjer sta bila v obeh primerih udeležena smučarja sama, na Starem vrhu se je smučarka poškodovala pri padcu, na Voglu pa smučar pri ponesrečenem skoku v snežnem parku.
Policijsko prisotnost na smučišču pozdravljajo tudi v RTC Žičnice Kranjska Gora, kjer po besedah Klavdije Gomboc že vrsto let uspešno sodelujejo s policisti. »Smučarji se počutijo bolj varne in tudi svoje znanje bolj prilagodijo razmeram na smučišču. Glede na to, da smo družinsko smučišče, smučišče za smučarje začetnike, imamo na letnem nivoju manj kot dvesto poškodb, torej tudi lažjih poškodb, kar je med več kot 190 tisoč smučarji zelo zadovoljiv rezultat, to pa je pripisati tudi številnim preventivnim akcijam in vzgoji smučarjev,« pravi Klavdija Gomboc in dodaja, da objestnost starejših smučarjev občasno tudi kaznujejo. Najstrožji ukrep, to je odvzem smučarske vozovnice, pa so v desetih letih uporabili le trikrat.
»Prilagodite hitrost in način smučanja svojim izkušnjam, pripravljenosti, zasedenosti smučišča, snežnim in vremenskim razmeram. Posebno pozorni bodite na otroke in smučarje ali deskarje novince, smučajte le na označenih in urejenih smučarskih progah. Zaščitna smučarska čelada je obvezna za otroke, mlajše od 14 let, priporočljiva pa tudi za odrasle,« opozarjajo policisti in dodajajo, da je pomembno paziti tudi na smučarsko opremo in drugo lastnino, saj tatovi marsikdaj čakajo na neprevidne smučarje.