Razpis za gradnjo druge cevi

Gradbeno dovoljenje za gradnjo druge cevi predora Karavanke je pravnomočno in DARS je pred dnevi objavil razpis za izbiro izvajalca del. Druga cev naj bi bila zgrajena do leta 2023.

Jesenice – Ministrstvo za okolje in prostor je na zahtevo družbe DARS prejšnji mesec izdalo gradbeno dovoljenje za gradnjo druge cevi predora Karavanke. To je pred dnevi postalo pravnomočno in DARS je že objavil razpis za izbiro izvajalca, ki bo gradil vzhodno cev in manjkajoči odsek avtoceste med predorom Karavanke in priključkom Hrušica. »Ob uspešno izvedenem razpisu bi lahko bila pogodba z izvajalcem del podpisana v prvi polovici prihodnjega leta. Po projektantski oceni je za zdaj predviden rok izgradnje v petih letih od uvedbe izvajalca v delo,« so pojasnili na DARS. To pomeni, da bi bila druga cev zgrajena leta 2023. Ker je nekaj več kot polovica načrtovane predorske cevi na avstrijski strani, je razpis hkrati objavil tudi tamkajšnji avtocestni upravljavec, ASFINAG GmbH.

Po načrtih bo nova predorska cev na slovenski strani meje dolga približno 3546 metrov (od tega 3446 metrov pod zemljo), dolžina manjkajočega dela avtoceste med vhodom v predor in obstoječo cestninsko postajo pa bo približno 620 metrov. 

Ko bo druga cev zgrajena, bodo ves promet preusmerili skozi novo cev, kjer bo prav tako začasno potekal dvosmerno. Staro cev bodo namreč začeli obnavljati, obnova naj bi trajala dve leti. Šele zatem, torej predvidoma leta 2025, bo promet stekel po obeh ceveh, v vsaki bosta po dva prometna pasova v posamezno smer.

Slovenija in Avstrija sta za projekt izgradnje druge cevi predora pridobili nepovratna sredstva Evropske komisije v višini 7,5 milijona evrov. Investicijska vrednost projekta na slovenski strani je sicer ocenjena na 184 milijonov evrov z davkom.

Avtocestni predor Karavanke je bil zgrajen leta 1991, je edini enocevni predor na slovenskem avtocestnem omrežju, še vedno pa je tudi najdaljši slovenski cestni predor, dolg je 7864 metrov. Promet skozenj je stekel 2. junija 1991. V dobrega četrt stoletja je skozenj peljalo že več kot petdeset milijonov vozil, promet pa vseskozi narašča.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / nedelja, 20. december 2015 / 12:26

Vsaka kmetija je nekaj posebnega

Kmečka izobraževalna skupnost je nekaj posebnega na Koroškem. Pred petindvajsetimi leti so jo ustanovili slovenski kmetje na Koroškem, da bi omogočili izobraževanje kmetic in kmetov v slovenščini....

Objavljeno na isti dan


Tržič / torek, 29. maj 2018 / 21:13

Več in še več o demenci

Tržič – V Domu Petra Uzarja je konec tedna potekal tridnevni program izobraževanja na temo Več in še več o demenci: programi izobraževanja in osveščanja za obvladovanje demence v slovenskem okolju....

Razvedrilo / torek, 29. maj 2018 / 21:12

Biserna zakonca Rebernik

V soboto, 12. maja, sta se s slovesnostjo v župnijski cerkvi sv. Jurija v Šenčurju zakonca Amalija in Ivan Rebernik, ki sedaj živita v Mačah pri Preddvoru, zahvalila Bogu in Mariji za šest desetletij...

Kronika / torek, 29. maj 2018 / 21:04

Nekateri spet »napihali« preveč

V osemurnem poostrenem nadzoru so gorenjski policisti v soboto v prometu zasačili štirinajst vinjenih voznikov, ob tem pa so minuli konec tedna zaradi alkoholiziranosti iz prometa izločili še devet vo...

Rekreacija / torek, 29. maj 2018 / 21:02

Na Vršič s ponyji

Že sredi sobotnega dopoldneva je bila Kranjska Gora polna kolesarjev, več kot tisoč pa se jih je s poniji vseh starosti povzpelo na Vršič.

Tržič / torek, 29. maj 2018 / 20:58

Nov športni park

Pod gradom Neuhaus v Tržiču je zaživel nov športni park, občina je vanj vložila 52 tisoč evrov. Občina ima načrte tudi z obnovo gradu.