Zanimanje za slamnike

V Slamnikarskem muzeju v Domžalah jim ne uspe sešiti toliko slamnikov, kot bi jih lahko prodali, zato se bodo v prihodnje poleg ohranjanja bogate industrijske dediščine še bolj posvetili tudi tečajem šivanja slamnikov.

Domžale – V Slamnikarskem muzeju, ki od leta 2012 deluje pod okriljem Kulturnega doma Franca Bernika, so pred dnevi pripravili pogovor o prihodnosti muzeja in slamnikarske dediščine na Domžalskem. Ob tem so predstavili anketo o zadovoljstvu obiskovalcev slamnikarskega sejma, ki jo je opravil Igor Podbrežnik iz Zavoda za izobraževanje, raziskovanje in socialne storitve Lokvanj iz Kamnika. Rezultati ankete so pokazali, da obiskovalce sejma slamnikarska dediščina močno zanima, a muzej, kjer je na ogled stalna razstava z naslovom 300 let slamnikarstva na Domžalskem, čaka še veliko dela. Poleg slamnikarskega sejma sicer organizirajo še vrsto aktivnosti, med drugim občasne razstave, vodenje po razstavah, kulturno-vzgojni pedagoški program, Srečanja pod slamniki, promocijo slamnikarstva na tržnicah in mnogo drugega, sodelujejo tudi s študijskim krožkom Slamnikarstvo, Gorenjskim muzejem Kranj, Medobčinskim muzejem Kamnik, Kulturnim domom Franca Bernika Domžale, Občino Domžale ter nekaterimi posamezniki.

Tečaji za pletenje kit in šivanje slamnikov

Med njimi je tudi nekaj šivilj, a »slamnikarsko« znanje nezadržno izginja, saj ni več veliko takih, ki bi znali splesti kite in sešiti slamnike. V muzeju so že pripravili začetni in nadaljevalni tečaj šivanja slamnikov, temu pa se bodo v prihodnje še bolj posvetili. Kot pravi organizatorica muzejske dejavnosti Katarina Rus Krušelj, so lani v muzeju prodali 216 slamnikov, naročilo zanje pa se je precej povečalo, zato bodo potrebovali pridne in izučene šivilje, ki bodo znale splesti kite in sešiti slamnike. V tem v muzeju vidijo veliko priložnost in poslovni izziv.

Predstavitvi dejavnosti mu­­­zeja je sledil tudi pogo­vor v smeri, kako naprej, v katerem so obiskovalci v ospredje postavili potrebo po še večji promociji, da bi slamnikarska dediščina v mesto privabila tudi tuje turiste.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / nedelja, 19. maj 2024 / 08:21

Priznanje za življenjsko delo

Zbornica – Zveza, krovna organizacija medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov, je podelila zlate znake, najvišja stanovska priznanja za pomembne prispevke in dosežke na področju zdravstvene...

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Čar renesančnih oblačil

Nekaj časa je že minilo, odkar je bila v škofjeloški Kašči razstava Oblačilna kultura 16. stoletja.

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Zbrali so se na dobrodelnem teku

V športnem parku za Osnovno šolo Škofja Loka - Mesto so se prejšnji petek zbrali številni loški športni navdušenci, ki so se udeležili prvega dobrodelnega teka.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Jubilej loških lokostrelcev

Loški lokostrelci so v zadnjih dvajsetih letih domov prinesli številne pokale in kolajne, ponosni pa so tudi, da so smetišče na Kamnitniku spremenili v enega najlepših strelišč v Sloveniji.

Škofja Loka / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gora hotela obdržati letalo

Sanacijo kraja letalske nesreče na gori San Pietro na Korziki so pomagali izvajati tudi pripadniki GRS Škofja Loka. Njihov vodja Zvonko Korenjak pravi, da jih je spremljalo tako nemogoče vreme, kot bi...

Splošno / petek, 13. junij 2008 / 07:00

Gostili so angleške učence

Osnovna šola Škofja Loka Mesto je predstavila svojo mednarodno dejavnost. V tem šolskem letu sodeluje v štirih mednarodnih projektih, ki jih je s sodelavci predstavil ravnatelj Marko Primožič.