Bo v Bašlju slovanska naselbina?
Pred nedavnim so krajanom Bašlja predstavili projekt Slovanska vas, s katerim bi najdišča starih Slovanov na tem območju povezali s turizmom.
Ob letošnjih Dnevih kulturne dediščine so v Preddvoru pripravili dan Slovanov: s staroslovansko tržnico, predstavitvijo starih obrti, razstavo Arheologija v srcu in predavanjem o vodi nekoč in danes. Predstavitev projekta LAS Žive legende, ki vključuje tudi slovansko naselbino, pa po besedah Uroša Brankoviča načrtujejo decembra.
Preddvor – »V občini imamo dragocene najdbe iz obdobja pozne antike in starih Slovanov. Razmišljamo, da bi z najdbami, ki jih je največ z območja Gradišča nad Bašljem, povezali muzej Slovanov v gradu Dvor sredi Preddvora in kot del muzeja postavili slovansko vas, ki bi bila tudi del turistične ponudbe,« je povedal župan občine Preddvor Miran Zadnikar. »Najprimernejše zemljišče za postavitev slovanske naselbine bi bilo v dolini Belice v Bašlju, ki je last Agrarne skupnosti Bašelj. Kot takega smo ga vključili v prostorske dokumente, vendar smo se pred javno razgrnitvijo občinskega prostorskega načrta (OPN) odločili, da idejo najprej predstavimo vaščanom Bašlja. Odziv ljudi je bil različen, od pomislekov, da dostopnost zemljišča ni primerna, da ni prostora za parkiranje, če bi v kraj prihajalo večje število turistov, do tega, da si tudi Bašelj zasluži svojo turistično priložnost.«
Občina Preddvor se je za izvedbo Slovanske vasi prijavila na razpis LAS Gorenjska košarica. Gre za projekt Žive legende, iz katerega bi se sofinancirala postavitev staroslovanskega bivališča. »Za začetek bi bilo to bivališče v izmeri 40 kvadratnih metrov s kuriščem, klopmi in drugimi predmeti, ki bi predstavljalo, kakšno je bilo življenje starih Slovanov,« pojasni Uroš Brankovič, direktor Centra za trajnostni razvoj podeželja Kranj, ki je ob Juditi Lux s kranjske enote Zavoda za varstvo kulturne dediščine tudi sodeloval na predstavitvi projekta vaščanom. Slovansko bivališče bi lahko povezali tudi z rokodelskimi delavnicami, tradicionalno značilnimi za to okolje. Pripravili bi oblačila staroslovanske družine, ob priložnostih pa ponovili tudi staroslovanski dan s predstavitvijo takratne kulinarike. Kot še dodaja Brankovič, naj bi začeli z enim bivališčem, pozneje pa bi bil to lahko del prihodnje slovanske vasi z več bivališči in več dejavnostmi. »S prvim zgrajenim bivališčem bi videli, kakšno bo zanimanje obiskovalcev. Če bo večje in bi prvi zemljanki sledilo še več bivališč, bo treba misliti bodisi na prevoz obiskovalcev iz Preddvora bodisi na večje parkirišče pred vasjo. Vsekakor bo treba cilj doseči s postopnimi koraki,« pravi Brankovič. Slovansko bivališče bo lahko zgolj muzejska enota, ki si jo bodo prišli ljudje ogledovat, lahko pa tudi nastanitvena enota v smislu glampinga. V vsakem primeru bi ob večjem obisku kazalo razmišljati o parkirišču pred vasjo ali pa o prevozu v Bašelj iz občinskega središča, razmišlja tudi župan Zadnikar in dodaja: »Preverjamo tudi drugo lokacijo, a v OPN bomo kljub temu vključili zemljišče v dolini Belice. Za uresničitev tega projekta pa bo potrebno soglasje agrarne skupnosti.«