Prehrana po TKM (XI. del)
Manj je več
Naši predniki so se, če gledamo prehranjevanje z vidika pravil prehranjevanja skladno z letnimi časi, zagotovo prehranjevali ustrezneje kot mi, novodobni »vse leto vsejedci«. Jedli so, kar je v tistem letnem času zraslo v njihovi bližnji okolici. Dandanes pa, ko imamo za prevoz živil na voljo vse in še več, od kamionov, ladij do letal, se včasih zdi, da smo izgubili kompas in želimo v vsakem trenutku jesti vse, kar zraste kjerkoli že na tem našem ljubem planetu, pa če je to v tistem trenutku in letnem času primerno ali pa ne. Na ta način si s prehrano ustvarimo kar veliko neravnovesja.
Da, priznam, da sem bila pred davnimi dvajsetimi leti, ko sem resneje zbolela, tudi jaz taka »vse leto vsejeda« navdušenka. In mi je telo povedalo, da mu to ni všeč. Na srečo sem imela posluh (intuicijo, notranji glas, kakorkoli že to imenujemo) za njegove signale in sem jih upoštevala. Zavestno sem začela opazovati, kaj mi ustreza in kaj ne, poslušati in predvsem tudi upoštevati svoje telo in signale, ki mi jih je to dajalo. Kot pravijo: ko si pripravljen, dobiš učitelja, najdeš nauk, pod roke ti pride knjiga, ki govori ravno o tem, kar takrat potrebuješ …
Od naše odgovornosti do sebe je odvisno, ali vse to upoštevamo in poskrbimo zase ali pa gremo dalje po ustaljeni poti in z ustaljenimi navadami. Ker če še sami ne poskrbimo zase, zakaj bi moral to namesto nas storiti nekdo drug? Tudi če bi želel, v bistvu ne more. Ker ga ne bomo upoštevali. Dokler nam ne »klikne« v glavi, se ne zavemo, da gre za nas, da gre zares in da je res čas, da spremenimo navade, ki so nas pripeljale tja, kjer nam ni udobno, kjer se slabo počutimo, smo zboleli.
Bolezen je seštevek več dejavnikov: psihičnega počutja (stres, travmatični dogodki), utrujenosti, premalo počitka, premalo gibanja, neustrezne prehrane …
Najbolj našemu telesu koristi hrana, ki je lokalno, po možnosti ekološko ali vsaj integrirano pridelana, sezonsko dostopna, naravno dozorela. Taka hrana je za naše telo najlažje prebavljiva, vsebuje največ hranil in z njo naše telo dobi največ energije.
Vsak letni čas ima svojo energijo, vsakemu letnemu času energijsko pripada drug notranji organ. Zato je pomembno, da vemo, katera hrana in kateri okusi nam v katerem letnem času pomagajo okrepiti energijo določenega organa, katera pa je tista hrana, ki se ji je bolje izogniti ali je pojesti manj, da ne izčrpavamo svojega organizma. Podrobneje o tem pa naslednjič.