Na Okroglem bo pametni hranilnik
Na območju razdelilne transformatorske postaje RTP Okroglo je v pripravi projekt pametnih omrežij, ki bo med drugim omogočil večjo vključitev razpršenih obnovljivih virov energije v elektroenergetski sistem. Občinski svetniki so investitorju svetovali, naj študijo vplivov na okolje, ko bo ta narejena, predstavi vaščanom Okroglega.
Naklo – Na sredini seji občinskega sveta sta predstavnika sistemskega operaterja prenosnega elektroenergetskega omrežja podjetja Eles Ervin Planinc in Simon Tot občinskim svetnikom predstavila projekt pametnih omrežij, ki vključuje tudi območje razdelilne transformatorske postaje RTP Okroglo v nakljanski občini. Kot sta povedala, projekt omogoča večjo vključitev razpršenih obnovljivih virov energije v elektroenergetski sistem. S tem bodo omogočili več proizvodnje iz obnovljivih virov energije in razpršene proizvodnje ter večji potencial njihovega prodora v distribucijska in prenosna omrežja ter povečali prenosno zmogljivost brez izgradnje novih vodov. Baterijske hranilnike električne energije nazivne moči 5 MW bodo umestili v prostor obstoječe transformatorske postaje, ki je lastniško njihov, in se prostorsko ne bodo širili, je zagotovil Planinc. Trenutno so v postopku pridobivanja dokumentacije, pridobitev gradbenega dovoljenja načrtujejo v prihodnjih dveh letih, zaključek projekta pa v letih 2020/21. Republiška Agencija za okolje jim je predlagala preučitev kumulativnih vplivov emisij hrupa in elektromagnetnega sevanja teh naprav v območju RTP Okroglo. Ko bodo znani rezultati študije vplivov na okolje, svetnik Marjan Babič predlaga, da jih predstavijo okoliškim prebivalcem in tudi občini, ker mora investitor vse garancije dati vnaprej. Podžupana Jureta Renka je zanimalo, na kakšen način bodo lahko vnaprej preučili vrednosti hrupa, da do prekoračitev dejansko potem ne bo prišlo, glede na to, da je predstavljena pametna tehnologija v Sloveniji novost. »Investicija, ki bi presegala zakonsko dovoljene vrednosti, ne bi šla skozi ne pri Evropski komisiji ne pri domači zakonodaji. V tujini sicer te vrste pametno tehnologijo že uporabljajo,« je dejal Tot. Župan Marko Mravlja je povzel, naj investitor, ko bo imel vse podatke zbrane – in ti naj bodo temeljiti – študijo predstavi vaščanom Okroglega.
Projekt skupnega interesa SINCRO.GRID, v katerega so vključeni štirje partnerji, je investicijski projekt pametnih omrežij evropskega pomena na območju Slovenije in Hrvaške. Ker je dokazana skladnost s politiko Evropske unije na področju pametnih omrežij, je bil projekt izbran za sofinanciranje na razpisu Instrumenta za povezovanje Evrope. Investicijska vrednost je nekaj manj kot devetdeset milijonov evrov, od tega bo približno trideset milijonov nepovratnih evropskih sredstev.