Stare peči bodo prepovedali
V Sloveniji naj bi bile po letu 2028 prepovedane vse peči na trda goriva za centralno ogrevanje, ki so starejše od dvajset let. Cilj: v petnajstih letih vsaj približno 120 tisoč starih in neučinkovitih peči.
Kranj – Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) načrtuje, da bomo problem onesnaženosti zraka zaradi čezmernih ravni malih trdih delcev PM v Sloveniji zmanjšali z obsežno menjavo starih in neučinkovitih kurilnih naprav na trda goriva, za kar naj bi država v prihodnjih letih namenila precej več subvencijskih sredstev kot doslej. Med drugim bo MOP predlagal tudi prepoved uporabe vseh kurilnih naprav za centralno ogrevanje na trda goriva, starejših od 20 let, ki naj bi veljala od leta 2028 naprej.
Mali prašni delci PM10 in PM2,5 so onesnaževalo zraka, ki v Evropi povzroča največ škode zdravju ljudi, saj lahko prodrejo globoko v pljuča in preidejo celo v krvni obtok, prav tako kot kisik. Glavni vir delcev je zgorevanje goriv v gospodinjstvih in komercialnem sektorju, predvsem zaradi uporabe lesa v neučinkovitih starih kuriščih na trdna goriva ali v drugih napravah z neoptimalnim zgorevanjem lesne biomase. Po podatkih MOP-a so mala kurišča v letu 2013 prispevala kar 62 odstotkov k skupnim izpustom primarnih delcev PM10 in 74 odstotkov k skupnim izpustom primarnih delcev PM2,5, medtem ko je bil prispevek cestnega prometa k izpustom delcev PM2,5 približno desetodstoten.
Nadgradili bodo sistem spodbud
MOP želi emisije malih prašnih delcev PM2,5 do leta 2030 glede na leto 2005 zmanjšati za 60 odstotkov, kar je skladno s ciljem direktive EU. Ker bo večino zmanjšanja emisij treba doseči v gospodinjstvih kot največjih onesnaževalcih z delci PM2,5, bo treba zagotoviti obsežno in intenzivno zamenjavo obstoječih starih kotlov in peči na lesno biomaso, ki ob neprimerni uporabi povzročajo zelo visoke emisije prašnih delcev, tudi stokrat višje emisije kot v sodobnih učinkovitih nizkoemisijskih kotlih. MOP ocenjuje, da stare neučinkovite male kurilne naprave danes predstavljajo večino kurilnih naprav na trdno gorivo; uporabljalo naj bi se približno 150 tisoč takšnih naprav od skupno približno tisoč naprav na trdno gorivo. Za dosego ciljnega zmanjšanja bo torej treba zamenjati več kot 80 odstotkov malih kurilnih naprav na trdna goriva, kar pomeni v 15 letih vsaj približno 120 tisoč peči. »Glede na to, da je bilo s pomočjo subvencij Eko sklada v zadnjih petih letih zamenjanih slabih 10.000 malih kurilnih naprav, bo treba zamenjavo bistveno pospešiti,« ugotavljajo na MOP. Sistem spodbud za zamenjavo zastarelih kurilnih naprav bodo zato nadgradili na način, da bodo olajšali nakup novih, ustreznih kurilnih naprav, bodo pa spodbude takšne, da bodo vodile k čim hitrejši zamenjavi, napovedujejo na MOP.
Okoljsko ministrstvo bo predlagalo tudi prepoved uporabe najstarejših kurilnih naprav za centralno ogrevanje, ki tudi najbolj onesnažujejo okolje. Do leta 2023 se bodo lahko še uporabljale kurilne naprave za centralno ogrevanje, ki so bile vgrajene do vključno leta 1995, od leta 2028 dalje pa bo veljala prepoved uporabe vseh takšnih kurilnih naprav, starejših od 20 let. Zaradi prepovedi bodo uporabniki morali te kurilne naprave na trdna goriva zamenjati z okoljsko ustreznejšim virom ogrevanja, kar bo MOP spodbujal tudi preko subvencij za zamenjavo.
V Kranju večje spodbude
Z namenom spodbujanja zamenjave starih kurilnih naprav so se že v aktualnem razpisu Eko sklada bistveno povečale razpoložljive subvencije za zamenjavo kurilnih naprav z novo napravo za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe na območjih, kjer kot prednostni način ogrevanja ni določen zemeljski plin ali daljinsko ogrevanje. V razpisu, ki je bil objavljen sredi oktobra, so se omenjene spodbude povečale na do 60 odstotkov priznanih stroškov naložbe na zaradi kakovosti zunanjega zraka degradiranih območjih, med katere sodi tudi mestna občina Kranj, na drugih območjih pa do polovice vrednosti naložbe. Nepovratne spodbude je možno kombinirati tudi z ugodnimi dolgoročnimi krediti za financiranje preostalega dela naložbe.
V kratkem bo objavljen še dopolnjen javni poziv za socialno šibke občane za zamenjavo male kurilne naprave na trdna goriva na degradiranih območjih, ki jim bo namenjena 100-odstotna subvencija. »Dopolnjen javni poziv bo načeloma enak kot v preteklem letu, razširjen bo pa nabor upravičencev, in sicer na vse upokojence, ki so lastniki stanovanja oziroma hiše, in na občinska stanovanja, namenjena socialno ogroženim,« so še napovedali na MOP.