
Predsedniška tekma bo zelo napeta
Predsedniška tekma še ni odločena: v nedeljo bomo ponovno odločali, kdo bo naslednjih pet let predsednik naše države. V klicnem centru Prizma IP smo tako zopet izvedli telefonsko raziskavo in povprašali Gorenjce in Gorenjke, koga bi volili, če bi bile volitve že jutri.
Državna volilna komisija ocenjuje, da bodo letošnje predsedniške volitve v obeh krogih stale okoli 5,1 milijona evrov.
Vsem, ki ste bili pripravljeni odgovoriti na naše vprašanje, se ob tej priložnosti zahvaljujemo, saj ste nam pomagali pri zbiranju odgovorov. Pridobili smo 1009 mnenj, za kar smo poklicali 3437 različnih številk. Od tega so se nam oglasili 1904 poklicani. Klicali smo naključno izbrane telefonske številke, ki so javno objavljene v Telefonskem imeniku Slovenije in se nahajajo na območju občin Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Cerkno, Gorenja vas - Poljane, Gorje, Idrija, Jesenice, Jezersko, Kamnik, Komenda, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri in Žirovnica. Delež sodelujočih iz posamezne občine je bil glede na število prebivalcev sorazmeren skupnemu vzorcu. Pazili smo tudi na primernost starostne strukture in enakomerno zastopanost obeh spolov. Raziskava je bila opravljena s pomočjo računalniško podprtega telefonskega anketiranja. Podatke smo zbirali v popoldanskem času od ponedeljka, 6. novembra, do vključno srede, 8. novembra 2017.
Kot je razvidno iz zbranih podatkov v grafu, bo predsedniška tekma v nedeljo zelo napeta do zadnjega trenutka. Število glasov, ki sta jih v anketi prejela kandidata, je zelo enakovredno. Z manjšo prednostjo je z 48,9 odstotka na prvem mestu Borut Pahor, malenkost manj glasov, točno 44 odstotkov, pa ima Marjan Šarec. Oba kandidata bosta lahko še do konca tedna vplivala na 7,1 odstotka neodločenih volivcev in v nedeljo bomo videli, kdo bo uspešnejši in kako se bo odločila predsedniška tekma.
Sodelujočim smo v zahvalo poslali brezplačne izvode Gorenjskega glasa. V njem ste si lahko danes prebrali tudi rezultate. Če bi časopis želeli redno prebirati, vas vabimo, da nas čim prej pokličete na številko 04/5116 440 in tako izkoristite ugodnost, ki smo jo še posebej pripravili za vse nove naročnike.
Državna volilna komisija je po voliščih v prvem krogu predsedniških volitev izvajala statistično raziskavo o udeležbi po spolu in starosti. Podatke so zbirali volilni odbori, odstotek udeležbe pa so izračunali na podlagi splošnega volilnega imenika. Ugotovili so, da je volilo več žensk kot moških, in sicer 47,29 odstotka vseh volilnih upravičenk in 44,65 odstotka vseh volilnih upravičencev. Od starostnih skupin so najbolj zvesti volivci tisti v starosti nad 61 let, teh je volilo 56 odstotkov, v starosti od 46 do 60 let jih je volilo 49 odstotkov, od 31 do 45 let 38 odstotkov in od 18 do 30 let 34 odstotkov.
Na volitve predsednika države gremo v samostojni Sloveniji že šestič po vrsti. V prvih dveh mandatih (1992 do 1997 in 1997 do 2002) je državo vodil Milan Kučan, ki je bil obakrat izvoljen že v prvem krogu. Od 2002 do 2007 je bil predsednik Janez Drnovšek, ki je na volitvah v drugem krogu premagal Barbaro Brezigar. Leta 2007 je volitve v drugem krogu dobil Danilo Türk. Takrat se je pomeril z Lojzetom Peterletom. Zanimivo je, da je Peterle v prvem krogu dobil večji delež glasov od Türka, v drugem pa se je zgodil presenetljiv zasuk. Türk je državo vodil do leta 2012, ko je na takratnih volitvah izgubil s sedanjim predsednikom Borutom Pahorjem. Slednjega je v drugem krogu podprla tudi politična desnica, ki pa mu na tokratnih volitvah podporo odreka.