Zgodba o uspehu
Na Gorenjskem je tradicija kmetijskega sejmarstva dolga, vrsto let jo je kot poslovno dejavnost negoval Gorenjski sejem, ki je prirejal tudi kmetijsko-gozdarske sejme. Ko je Gorenjski sejem »ugasnil«, je bila tradicija začasno prekinjena, a po zadnjem tovrstnem sejmu v Kranju sta vzplamteli dve novi ideji – ena na hipodromu v Komendi in druga na dvorišču Agromehanike v Hrastjah. Prva se je razplamtela bolj od druge, komendski sejmi, tako v spomladanski kot jesenski izvedbi, so postali največja sejemska kmetijska prireditev na Gorenjskem in druga največja v Sloveniji.
Vsak začetek je težak – in tudi komendski je bil, a je bil uspešen predvsem zaradi entuziazma enega, ki je znal k sodelovanju povabiti tudi druge. Lojze Lah, predsednik Konjeniškega kluba Komenda in tudi sam trgovec s kmetijsko mehanizacijo, je skupaj s peščico razstavljavcev pripravil prvi sejem v Komendi, v petek bodo odprli dvaindvajsetega jesenskega, prav toliko je bilo že tudi spomladanskih. Na vsakem sejmu je zadnja leta več kot šeststo razstavljavcev in še več bi jih prišlo, če v Komendi ne bi bili omejeni z razstavnim prostorom. Lepo bi bilo sejme preseliti iz središča Komende bolj na obrobje, kjer bi bilo več prostora, a to je zdaj bolj dolgoročna kot kratkoročna rešitev.
Da je »pritisk« razstavljavcev na sejem velik in da jih morajo organizatorji vsako leto kar precej zavrniti, kaže na to, da je sejem za razstavljavce dobra poslovna priložnost. Stroški razstavljanja so zmerni, sejem je kratek in obisk je (ne glede na vreme) zagotovljen. Zadnja leta ga v treh dneh (po navedbi organizatorjev) obišče okrog sedemdeset tisoč obiskovalcev. Med obiskovalci je veliko kupcev in takšnih, ki razmišljajo o nakupu, pri tem pa jim velika ponudba kmetijskih strojev na enem mestu lahko olajša odločitev za nakup. Številnim je ogled sejma le prijeten izlet, med katerim si ogledajo spremljajoče prireditve, prisluhnejo glasbenikom, se srečajo s prijatelji in denar, ki bi ga sicer porabili za parkirnino in vstopnino, namenijo za prigrizek ali napitek. In morda so sejmi v Komendi »zgodba o uspehu« predvsem zato, ker je organizatorjem uspelo dobro povezati poslovna pričakovanja razstavljavcev z željami obiskovalcev. Tudi domačini, ki so dvakrat na leto po tri dni izpostavljeni prometnemu vrvežu in hudi gneči, živijo s sejmi in le malo je takšnih, ki se zaradi tega pritožujejo. Od sejma imajo koristi tudi bližnji gostinci, ponudniki prenočišč in drugi, organizator sejma – Konjeniški klub Komenda – pa je tudi z zaslužkom od sejma lahko eden najuspešnejših v državi.