Vrtičkarsko živahna jesen
Pridelke z vrta spravljamo le v lepem vremenu, saj morajo biti vrtnine suhe. Če želimo, da bo spomladi vrt oživel v barvah narcis, zvončkov, tulipanov ..., je zdaj čas za sajenje čebulnic.
Kranj – Koledarska jesen je nastopila 23. septembra, opravila na vrtu pa bodo segla še v oktober. Sejemo zimsko zelenjavo, kot so zimska solata, špinača, redkvice in motovilec. Prve spomladanske pridelke, če sejemo oziroma sadimo v tem času, bodo dali čebulček (majski srebrnjak in holandska rumena), jesenski česen, rabarbara. In če želimo, da se bo vrt že zgodaj spomladi odel tudi v barve narcis, zvončkov, hijacint, tulipanov ..., je pravi čas za sajenje čebulnic.
Oktobra na vrtu pospravljamo zrelo zelenjavo. Nedozorele paradižnike pa odrežemo pri tleh in jih obesimo na glavo v toplem prostoru, kjer bodo počasi dozoreli. Fižola in graha ne izpulimo, ampak ga odrežemo tik nad zemljo, da v zemlji ostanejo korenine, ki z dušičnimi gomoljčki izboljšajo zemljo. Grede zrahljamo in pognojimo ter zastremo. Še zadnjič pognojimo jagode. Če imamo na vrtu ali v bližini odpadlo listje, z njim lahko pridobimo hranilen kompost; listje sproti grabimo z lahkimi grabljami in ga odnašamo na kompostni kup.
Pred prvo zmrzaljo poberemo tudi vsa zelišča, ki so občutljiva na mraz, in jih shranimo. Če smo spomladi v gredo posadili trajna zelišča, ki ne prezimijo na prostem, jih izkopljemo in posadimo v posode ter jih še pustimo na prostem vse do zmrzali. Zelenjavo, ki bo prezimila zunaj, moramo zaščititi pred mrazom. To lahko storimo s smrekovimi vejami, še bolje pa z zimsko agrokopreno, ki posevku zagotavlja tudi dovolj svetlobe. Solato lahko prekrijemo s plastičnim predorom ali plastičnimi okvirji s pokrovi; v toplih in sončnih dneh solato odkrijemo, zvečer pa jo spet pokrijemo. Ohrovt pustimo kar zmrzniti, saj bo tako boljšega okusa.