Japonska umetnost v Kranju
V Galeriji Mestne hiše in Stebriščni dvorani so v torek odprli razstavo likovnih del skupine japonskih umetnikov Ryu, ki jo vodi profesor Toshihiro Hamano.
Gorenjski muzej do 28. septembra gosti razstavo likovnih del japonskih umetnikov skupine Ryu, s katero obeležujejo petindvajset let vzpostavitve diplomatskih odnosov med Japonsko in Slovenijo. Izbor umetnikov in njihovih del je pripravil leta 1971 ustanovitelj in dolgoletni vodja skupine, profesor Toshihiro Hamano. Med številnimi gosti, v Sloveniji živečimi Japonci je bil tudi veleposlanik Japonske v Republiki Sloveniji Keiji Fukuda, ki je ob tej priložnosti spregovoril o sodelovanju med obema državama in poudaril pomembno vlogo, ki jo je, predvsem na umetniškem področju, pri tem imel profesor Hamano.
Umetniška skupina Ryu, ki sicer deluje v mestu Takamatsu v prefekturi Kagawa, je s svojo odprtostjo in globalno razširjenostjo posebnost na Japonskem. Za tokratno razstavo v Kranju je profesor in mentor Toshihiro Hamano izbral dvanajst umetnic in šest umetnikov, ki se predstavljajo s sedemdesetimi deli. „Skupna točka oziroma tisto, kar združuje celotno skupino, je to, da skušamo v svojih delih po eni strani ohranjati izročilo japonskega tradicionalnega slikarstva, po drugi pa se, vsak na svoj način, izražamo v sodobnih oblikah,“ je povedal profesor in poudaril, da v generacijsko zelo pisani skupini tudi sam še posebej spoštuje originalnost vsakega posameznega avtorja. „Tokrat smo se odločili za vrnitev k izhodišču japonske likovne umetnosti, se pravi papirju in izključno ustvarjanju nanj.“
Ryu so sicer v Sloveniji v Moderni galeriji prvič razstavljali že leta 1984, kasneje pa so v sodelovanju z našimi profesorji na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, tu so se nekateri japonski slikarji tudi šolali, pripravili še več razstav in likovnih izmenjav med japonskimi in slovenskimi slikarji. Na vprašanje, ali je med japonskimi slikarji in kiparji potemtakem tudi afiniteta do zahodne umetnosti, Toshihiro Hamano odgovarja: „Pred petintridesetimi leti, ko smo člani skupine prvič prišli v stik z zahodno umetnostjo, smo bili nanjo zelo navdušili. Zato smo tudi iskali različne kontakte za sodelovanje in tudi izobraževanje. Prav skozi te povezave pa smo ravno nasprotno znova začeli odkrivati posebnosti japonske estetike.“
Svoja likovna dela v Kranju tokrat razstavljajo: Toshihiro Hamano, Takuzo Yamauchi, Kimiko Nishio, Fumie Matsushita, Takayuki Nagai, Kotoe Nagai, Koji Uemura, Nobuko Hamano, Sumiyo Takai, Noriaki Sangawa, Yukiko Bito, Hiroko Oshima, Manabu Oshima, Naoko Sagioka, Yukiko Yano, Sayuri Shima, Mayuko Masuda in Kaori Wada. „Predstavljena dela so izjemno kakovostna, avtorji pa so jih ustvarili posebej za razstavo v Kranju,“ je k razstavi povedal kustos Gorenjskega muzeja ddr. Damir Globočnik: „Zanimivo je, da na prvi pogled lahko vidimo razstavo modernega slikarstva, ki bi jih lahko ustvarili kjerkoli na svetu, ko dela opazuješ od blizu, pa vidiš natančnost in zahtevnost japonskih tehnik risbe in grafike, skratka elemente kulture, ki je lastna samo Japoncem.“ V nadaljevanju sta glasbeni nastop pripravili Kaya Tokuhisa (glas) in Yasumichi Iwaki (viola).