Ljudje se ne zavedamo, kakšno bogastvo se skriva v zdravilnih rastlinah, ki rastejo na domačih vrtovih, pravi Franci Dovč, avtor knjige Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast.

Z zdravilnimi rastlinami proti stresu

Za zmanjševanje stresa na delovnem mestu in tudi sicer v življenju Franci Dovč priporoča zdravilne rastline, ki jih najdemo na vsakem domačem vrtu. Nedavno je izdal tudi priročnik Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast.

Kranj – Še nikoli v človeški zgodovini ni bilo na voljo toliko materialnega bogastva in toliko priložnosti ter izzivov, kot jih prinašajo sodobne tehnologije, hkrati pa se ljudje še nikdar niso spopadali s hujšim stresom, depresijo in notranjimi strahovi kot danes, v uvodu svoje knjige Zdravilne rastline za poslovno in osebno rast ugotavlja Franci Dovč.

Avtor se je kot dolgoletni novinar pri Delu in kasneje Gospodarskem vestniku srečeval s hitrim življenjskim tempom, nato pa na lastni koži občutil tudi manj prijetne plati kapitalizma, ko so podjetje, v katerem je bil zaposlen, prodali tujcem, zaposleni pa so dobili delovne knjižice. Odkril je novo strast, ki ga zaposluje danes – zdravilne rastline in zelišča. Drugo leto bo nekje pod Krvavcem odprl prvi zdravilni vrt v Sloveniji, ki bo obiskovalcem poleg sprostitve ponujal tudi delavnice, različna izobraževanja in številne druge dejavnosti. Med študijem in zbiranjem podatkov se je porodila ideja o knjigi, ki jo je izdal letos spomladi.

»Ljudje se dandanes ne zavedamo, kaj imamo na domačih vrtovih. V knjigi sem želel poudariti, da so zelišča mnogo več od tega, za kar jih imamo v tej kulturi. Predvsem sem želel poudariti energetski potencial rastlin, ki je na Zahodu zapostavljen, v tradicionalni ajurvedski medicini pa je še kako poznan. Ajurveda je na Zahodu pomenila nekaj šarlatanskega, danes pa ji pritrjuje tudi zahodna znanost. Svetovna zdravstvena organizacija ugotavlja, da bi morala tradicionalna in zahodna medicina bolje sodelovati in biti povezani. Ajurveda, recimo, lahko nekatere bolezni bolje pozdravi kot zahodna medicina,« pripoveduje Franci Dovč, medtem ko v senci njegovega domačega vrta srebava rožmarinov poparek, ki prija, čeprav temperature krepko presegajo trideset stopinj Celzija. »Rožmarin je za spomin, so že včasih vedeli povedati,« pove sogovornik.

V knjigi med drugim popisuje 15 zdravilnih rastlin, od katerih jih veliko večino najdemo na domačih vrtovih. Poleg bazilike tudi meto in meliso, origano, sivko, žajbelj in druge. Bralec izve, na kakšen način si jih lahko pripravi in kakšne so njihove zdravilne lastnosti. Rastline, ki dobro uspevajo pri nas, lahko pomagajo in blagodejno vplivajo na naše počutje. Zato avtor priporoča, da jih imamo na dosegu roke, jih povohamo in pobožamo, si iz njih pripravimo poparek ter s tem sprostimo napetost, ki se nam kopiči čez dan. Več bi jih morali uporabljati tudi na delovnem mestu, meni Dovč. Ker pomagajo sproščati stres, lahko bistveno prispevajo k prijetnejšemu poslovnemu okolju.

»Ljudje iščemo hitre rešitve, pred sabo vidimo samo materialne dobrine, ko pa začne pešati zdravje, se obračamo navznoter in spoznamo, kaj je res pomembno. Narava je edina rešitev in s temi rastlinami želim del nje prenesti tudi v stanovanja in v poslovne prostore.«

Uživanje zdravilnih rastlin pa ne pride v poštev, ko je bolezen že napredovala. »Zdravilne rastline bi morale biti naše vsakodnevne spremljevalke, ki krepijo zdravje in lajšajo simptome. Učinkovite so na dolgi rok. Ko je treba pogasiti požar, pa je treba poseči po antibiotikih in drugih zdravilih,« zaključuje sogovornik.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 19. julij 2019 / 21:58

Volk še naprej napada

Občine Železniki, Gorenja vas - Poljane in Cerkno še vedno čakajo na odločbo agencije za okolje za odstrel volka na njihovem območju. Kmetje so nestrpni in zaskrbljeni, saj se napadi nadaljujejo.

Objavljeno na isti dan


Gorenjska / torek, 23. junij 2020 / 14:23

Letos imeli »vznemirljivo« šolo

Jutri se zaključuje šolsko leto, ki je bilo letos res nekaj posebnega, sta v svojem nagovoru šolarjev, njihovih staršev in učiteljev poudarila predsednik republike Borut Pahor in ministrica za izobraž...

Gospodarstvo / torek, 23. junij 2020 / 14:22

Priznanja gorenjskim oljarjem

Kranj – Na Ptuju bi morala biti v sredini maja tradicionalna državna razstava kmečkih prehranskih izdelkov z naslovom Dobrote slovenskih kmetij, a so jo zaradi epidemije covida-19 prestavili na 5....

Kronika / torek, 23. junij 2020 / 14:21

Smrtna nesreča motorista

Žiri – Minulo nedeljo nekaj po poldnevu se je na Selu pri Žireh smrtno ponesrečil motorist. V ovinku je izgubil nadzor nad motornim kolesom in po drsenju trčil v kombi, ki je vozil nasproti. Motori...

Kranjska Gora / torek, 23. junij 2020 / 14:21

Policija uživa ugled in zaupanje

Ob dnevu državnosti in v spomin na dogodke ob mejnem prehodu Rateče v času vojne za Slovenijo je ob spominskem obeležju v Ratečah potekala slovesnost s kulturnim programom.

Gorenjska / torek, 23. junij 2020 / 12:29

Včeraj več okužb, a razloga za zaskrbljenost (še) ni

Večina okužb je uvoženih iz okoliških držav ali pa gre za primere, povezane z njimi. Kljub nekoliko večjemu številu okužb pa razmere za zdaj niso skrb vzbujajoče, pravi epidemiolog Mario Fafangel.