
Psom prijazne planinske koče?
Nekaterim planincem na njihovih poteh družbo delajo tudi psi. Pri Planinski zvezi Slovenije smo se pozanimali, kakšen hišni red velja v planinskih kočah, če jih obiščemo s štirinožnim prijateljem tudi v primeru nočitve.
Erjavčeva koča na Vršiču ima za prenočevanje psov urejen poseben prostor, ki je zunaj prostorov za obiskovalce. V tej koči potekajo tudi tečaji za lavinske pse, urejenih imajo več pasjih hišic.
Kranj – Takole je najprej pojasnil Dušan Prašnikar, strokovni sodelavec Planinske zveze Slovenije (PZS) za področje Gospodarske komisije PZS: »PZS ima v svojem registru sprejetih 181 planinskih koč, od tega 164 oskrbovanih objektov in 17 bivakov. Za enotno urejanje teh objektov velja Pravilnik o planinskih kočah, bivakih in planinskih učnih središčih, ki je bil na novo sprejet leta 2016. Sestavni del pravilnika je tudi hišni red planinskih koč, v katerem je določeno, da psov in drugih živali ni dovoljeno spuščati v planinske koče.« Prašnikar je navedel nekaj razlogov za to: »Planinske koče so specifični namestitveni obrati, ki nudijo osnovno oskrbo in preproste prenočitvene zmogljivosti, ki še posebej v visokogorju temeljijo na večjih sobah in skupnih ležiščih, in bi bilo skupno prenočevanje ljudi in živali po naši oceni neprimerno. Že tako ni preprosto usklajevati želja in pričakovanj obiskovalcev, kar pa bi bilo v primeru, da bi bil vstop domačih živali v koče dovoljen, še toliko težje, če ne celo nemogoče. Tudi na podlagi dosedanjih izkušenj lahko zapišemo, da večina obiskovalcev ne podpira souporabe notranjosti planinskih koč skupaj z domačimi živalmi. V večini hotelov imajo za ljudi, ki pridejo s psi, rezervirane posebne sobe, ki se tudi temeljiteje čistijo. V planinskih kočah je to težje zagotoviti, saj so kadrovske možnosti omejene, poleg tega pa vsaka dodatna potreba po čiščenju povečuje zahteve po vodi in energiji ter čiščenju odpadnih voda, kar je v visokogorskih kočah velik problem. V kočah je zaradi racionalne izrabe prostora izjemno malo skupnih prostorov, ki ne bi bili namenjeni tudi prehranjevanju, splošno pravilo pa je, da v prostore, ki so namenjeni prehrani, vstop domačim živalim praviloma ni dovoljen.«
Ne glede na vse naštete omejitve pa so po besedah Prašnikarja v večini koč obiskovalci z vzgojenimi psi zaželeni gostje in se osebje v okviru možnosti potrudi tudi za dobro počutje psov. Večina koč ima v zunanjem delu urejene mize in klopi za koriščenje gostinskih uslug, kjer so obiskovalci lahko skupaj s svojim psom. »Priporočamo pa, da se za obisk planinske koče s psom obiskovalci vnaprej pozanimajo pri oskrbniku koče, ki bo podal najboljši odgovor in po zmožnostih našel primerno rešitev. Kot primer lahko navedemo Erjavčevo kočo na Vršiču, ki ima za prenočevanje psov urejen poseben prostor, ki je zunaj prostorov za obiskovalce. V tej koči potekajo tudi tečaji za lavinske pse, urejenih imajo več pasjih hišic,« je sklenil sogovornik.