
Zavarovani na dopustu
Zavarovane osebe imate na voljo brezplačno evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja za nujne oz. potrebne zdravstvene storitve v tujini. A kam, ko se kaj zgodi? Na Hrvaškem so turistične ambulante samoplačniške in ne sprejemajo te kartice. To je mogoče uveljaviti le v javni zdravstveni mreži v tistih ambulantah, ki imajo nameščeno oznako – uradno nalepko, da sprejemajo evropsko kartico.
Ljubljana – Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) zavarovanim osebam svetuje, da za čas začasnega bivanja v tujini pravočasno uredite tudi svoje zdravstveno zavarovanje in pridobite evropsko kartico zdravstvenega zavarovanja. S tem se lahko izognete neposrednemu plačilu praviloma visokih stroškov za opravljene nujne oz. potrebne zdravstvene storitve v tujini. Evropska kartica je brezplačna in jo je mogoče naročiti na spletni strani ZZZS ali z SMS-sporočilom. Upoštevati je treba tudi čas od naročila do prejema kartice, ki znaša najmanj štiri delovne dni. Tisti, ki kartico že imate, pa preverite rok njene veljavnosti.
Postopek uveljavljanja in obseg pravice do zdravstvenih storitev je odvisen od tega, v kateri državi uveljavljate zdravstvene storitve. V nekaterih državah se mora zavarovana oseba pred uveljavljanjem zdravstvenih storitev zglasiti pri uradu zdravstvene zavarovalnice v kraju začasnega bivanja. V državah, kjer evropska kartica ne velja, npr. Egiptu, Tuniziji, Turčiji, ZDA ... pa pri ZZZS svetujejo sklenitev komercialnega zavarovanja z medicinsko asistenco v tujini.
Izkušnje na Hrvaškem
Zavarovanci so ZZZS že lani opozorili na težave pri uveljavljanju pravic z evropsko kartico na Hrvaškem, zato je ZZZS pridobila od Hrvaškega zavoda za zdravstveno zavarovanje (HZZO) zagotovilo, da je v vseh ordinacijah, ki so dolžne nuditi nujne oz. potrebne zdravstvene storitve na podlagi evropske kartice, na vidnem mestu nameščena oznaka – uradna nalepka, da sprejemajo evropsko kartico. Izvajalce imetniki evropske kartice lahko poiščete tudi na spletni strani www.hzzo.hr. Posebej velja opozoriti, da t. i. turistične ambulante na Hrvaškem nimajo sklenjene pogodbe s HZZO in je zato treba v teh ambulantah stroške opravljenih zdravstvenih storitev v celoti plačati. Turistične ambulante imajo jasno vidno obvestilo – ali bi ga vsaj morale imeti – o neupoštevanju evropske kartice.
Ker pa so nekatere turistične ambulante v prostorih javnih zdravstvenih domov, morate biti še posebno pozorni, na katera vrata trkate. Da gre torej za ambulanto v javni zdravstveni mreži, ki ima sklenjeno pogodbo s HZZO in sprejme evropsko kartico. Dodatne informacije prejmete med bivanjem na Hrvaškem tudi na brezplačnem telefonu HZZO na številki 0800 7999. Če se vseeno zmotite in obiščete »napačno« ambulanto in ste morali stroške opravljenih zdravstvenih storitev plačati, lahko ob vrnitvi v Slovenijo vložite vlogo za povračilo stroškov na pristojno območno enoto ZZZS. K vlogi je treba priložiti račune in medicinsko dokumentacijo. ZZZS v tem primeru povrne stroške plačanih računov le v višini pogodbene cene, ki jo prizna HZZO svojim pogodbenim izvajalcem zdravstvenih storitev.
Povračilo stroškov
Z nekaterimi državami pa Slovenija nima sklenjenega meddržavnega sporazuma o socialnem zavarovanju. ZZZS v upravičenih primerih povrne denar v višini povprečne cene teh storitev v Sloveniji. A pozor: tudi v tem primeru velja, da boste za povračilo morali predložiti originalne račune in medicinsko dokumentacijo in v zahtevku natančno napisati, kakšne zdravstvene storitve so vam nudili v tujini.
V lanskem letu so zavarovane osebe pri ZZZS skupaj vložile 4.797 zahtevkov za povračilo stroškov nujnih in potrebnih zdravstvenih storitev, ki so jih uveljavljale v tujini. ZZZS je povrnil skupaj 286.918 evrov. Največ zahtevkov se nanaša na storitve, opravljene na Hrvaškem, sledita Bosna in Hercegovina in Nemčija.
Plačila participacije zavarovalnica ne povrne
Nekatere države imajo uveden sistem participacije – tudi Hrvaška, ko mora pacient iz lastnega žepa prispevati določeno vrednost zdravstvene storitve oz. pavšalno vrednost za sprejem v bolnišnico, dan v ležanja v bolnišnici, obisk zdravnika ali izdani recept ... Stroški participacije pa niso predmet povračila, je opozoril Damjan Kos, direktor Sektorja za informiranje in odnose z javnostmi pri ZZZS. Primer: Za specialistično diagnostiko, ki ni na ravni primarnega zdravstvenega varstva, znesek participacije na Hrvaškem znaša 1,5 odstotka proračunske osnove oziroma petdeset kun. Določen je tudi najvišji znesek sodelovanja pri stroških zdravstvenega varstva na izdanem računu, ki za pacienta ne sme preseči 60,13 odstotka proračunske osnove ali dva tisoč kun.
Dodajmo še, da evropska kartica zdravstvenega zavarovanja ne krije stroškov prevoza zavarovane osebe iz tujine v domovino. V nujnih primerih pa so, če spet vzamemo primer začasnega bivanja na Hrvaškem, kriti stroški reševalnega prevoza do najbližje zdravstvene ustanove.