Zaščita pred vlomi v Žirovnici
»V kakem večjem mestu, kjer sosed ne pozna soseda, se za takšna dejanja komajda izve. Pri nas je drugače. Verjemite pa mi, da dobro razumem, kakšni so občutki oškodovanca, saj sva bila z ženo pred dvema letoma žrtvi kaznivega dejanja vloma v hišo,« je povedal župan Žirovnice Leopold Pogačar.
Žirovnica – Na območju žirovniške občine so policisti v zadnjem času obravnavali pet vlomov v hiše in pomožne objekte. Kot je povedal Peter Jamnik s Policijske uprave Kranj, so storilci vstopili z naviranjem vrat ali vrtanjem oken, pri vstopu v pomožne objekte pa so si vstop omogočili s ščipanjem obešenk. Po podatkih policije so si storilci prilastili denar in vrednejše predmete, zlasti nakit, iz pomožnih objektov pa orodje. »Ugotavljamo, da storilci običajno dejanja izvedejo v času odsotnosti lastnikov ali najemnikov stanovanjskih objektov,« je povedal Jamnik in dodal, da o storilcih še zbirajo obvestila.
Kot je povedal župan občine Žirovnica Leopold Pogačar, posamezna dejanja na podeželju veliko bolj odmevajo med ljudmi in povzročajo skrb. »V kakem večjem mestu, kjer sosed ne pozna soseda, se za takšna dejanja komajda izve. Pri nas je drugače. Verjemite pa mi, da dobro razumem, kakšni so občutki oškodovanca, saj sva bila z ženo pred dvema letoma žrtvi kaznivega dejanja vloma v hišo,« je povedal Pogačar. Kot je zatrdil, žirovniška občina kljub temu ni nič manj varna od drugih, saj tudi statistika kaže, da so še vedno varna občina z majhnim številom kaznivih dejanj, kršitev javnega reda in miru, prometnih nesreč. »Res pa je, da smo bili še nekaj let nazaj vajeni, da smo puščali odprte avtomobile, vhodna vrata in podobno, žal so tovrstni pojavi dosegli tudi našo občino. Zato je pomembna tudi ozaveščenost občanov, samozaščitno obnašanje in skrb za svoje premoženje. Opozoril bi tudi občane, naj bodo pozorni na pojav sumljivih oseb in vozil, ki s svojo pojavnostjo ali obnašanjem ne sodijo v naše okolje,« je dejal Pogačar.
Podobno opozarjajo tudi policisti. »Poskrbite, da vaš dom ne bo kazal znakov, da vas ni doma. Ne puščajte sporočil o vaši odsotnosti napisanih na vidnih mestih, posnetih obvestil na telefonskem odzivniku ali obvestil na socialnih omrežjih. Primerno samozaščitno ravnanje (zaklepanje prostorov, zapiranje oken in vrat, nameščanje primerne osvetlitve, alarmnih naprav, varnostnih ključavnic) lahko zmanjša tveganje za povzročitev škode in odvrne morebitnega vlomilca od dejanja. V času krajše ali daljše odsotnosti se dogovorite z znanci ali sosedi, naj skrbijo za vaš dom, dnevno praznijo poštni nabiralnik in v večernem času poskrbijo za primerno osvetlitev v hiši.«