Nebeški človek v Komendi
Komendo je obiskal kitajski misijonar in pričevalec brat Yun, avtor knjige Nebeški človek, v kateri je popisal svojo težko življenjsko pot.
»Yesu ai ni! Jezus te ljubi!« je vzklikal brat Yun z odra kulturnega doma v Komendi. »Yesu ai ni! Jezus te ljubi!« so enoglasno odgovarjali obiskovalci v dvorani, ki je bila prejšnji petek premajhna za vse, ki so želeli prisluhniti besedam kitajskega krščanskega misijonarja, ki ga je zaradi oznanjanja vere komunistična oblast preganjala in je deset let preživel v različnih kitajskih zaporih. Danes živi v Nemčiji in širi vero v Jezusa, ki mu je po njegovem prepričanju pomagal preživeti. O svojih izkušnjah je napisal knjigo Nebeški človek, ki jo je iz hrvaščine prevedel Komendčan Janko Žagar, ki ga je tudi povabil v Komendo.
Bo kitajska kmalu država z največ kristjani na svetu?
Zahodnjaki Kitajske gotovo ne povezujemo s krščanstvom, a se je na Daljnem vzhodu razširilo že v sedmem stoletju. Koliko Kitajcev se danes šteje med kristjane, pa je težko oceniti. Številke se gibljejo od trideset pa do več kot sto milijonov. Do razhajanj prihaja tudi zaradi tega, ker so uradno dovoljene le tri državno nadzirane cerkve, preostale pa delujejo v ilegali. Gre za tako imenovane hišne ali družinske cerkve, eni od katerih pripada tudi brat Yun.
Kljub temu da je prakticiranje vere v tej komunistični državi še danes skrbno nadzorovano, predvsem v času kulturne revolucije pa je bilo kruto zatirano, je krščanstvo vse od smrti Mao Cetunga v vzponu. Fengang Jang, eden od vodilnih strokovnjakov za religijo na Kitajskem, je pred tremi leti za britanski dnevnik The Daily Telegraph celo napovedal, da bo do leta 2030 Kitajska postala država z največ kristjani na svetu.
V veri nenaklonjenem okolju je rasel tudi Liu Zhenying, bolj znan kot brat Yun, ki je pripadnik ene izmed ilegalnih evangeličanskih ločin hišnih cerkva. Rojen leta 1958 je kot laični misijonar oznanjal vero v Jezusa in zaradi tega v 80. in 90. letih preživel skupaj deset let v kitajskih zaporih. Danes živi v izgnanstvu v Nemčiji in pričuje o svojih neverjetnih življenjskih izkušnjah, ki jih je popisal v avtobiografiji, ki jo je naslovil Nebeški človek, kot se je predstavil zasliševalcem.
»Kar je nemogoče pri ljudeh ...«
Knjiga govori o grozotah, ki so jih Yun in drugi preganjani verniki pretrpeli v kitajskih zaporih. Je polna verjetnih in neverjetnih zgodb, ki naj bi jih preživel predvsem po zaslugi Jezusa, ki mu vselej stoji ob strani. Kot trdi, se je v zaporu postil in naj bi celo 74 dni zdržal brez hrane in vode, kar je z medicinskega stališča nemogoče, kot priznava tudi v svoji biografiji. »Kar je nemogoče pri ljudeh, je mogoče pri Bogu,« Yun odgovarja z evangelistom Luko.
Večkrat je poskušal tudi pobegniti in bil za to tudi kruto kaznovan. »Da bi bil prepričan, da ne bom nikoli pobegnil, me je neprestano tepel po nogah med koleni in stopali. Tako me je tepel, da nisem mogel več prenašati bolečine. Ležal sem na tleh in tulil kot ranjena žival,« je zapisal v svoji knjigi o tem, kako mu je stražar s palicami zdrobili noge v goleni. Kljub temu da je imel polomljene noge, je 5. maja 1997 vstal in prosto odšel iz najbolj zastraženega zapora v mestu Žengžou, saj naj bi ga Bog naredil nevidnega stražarjem ter ga ozdravil poškodb.
Ne glede na to, da tudi nekateri drugi kitajski misijonarji dvomijo o verjetnosti vseh dogodkov, ki jih popisuje v svojih knjigah in o katerih pričuje na dogodkih, kakršen je bil v Komendi, Liu Zhenying ali brat Yun ostaja ena najvidnejših, a verjetno tudi najkontroverznejših figur kitajskega krščanskega sveta. Njegovih občudovalcev to ne moti. Tudi v Komendi so bili številni, ki so prišli poslušat njegov energični nastop ter glasno peli in molili z njim.