Srečanje so na pobudo predsednika Območnega združenja veteranov vojne za Slovenijo Zgornja Gorenjska Janeza Koselja letos spet pripravili v Radovljici.

Srečanje poveljnikov

Na tradicionalnem srečanju poveljnikov šestnajstih štabov nekdanje Teritorialne obrambe, ki maja 1990 niso ubogali ukaza Jugoslovanske ljudske armade o oddaji orožja, so poudarili pomen nadaljnjega zbiranja dokumentov in pričevanj iz tistega obdobja.

Radovljica – V torek so se na tradicionalnem srečanju v Domu veteranov v Radovljici spet srečali poveljniki 16 občinskih štabov tedanje Teritorialne obrambe Republike Slovenije, ki se leta 1990 niso uklonili ukazu o oddaji orožja pod nadzor Jugoslovanske ljudske armade.

Prvič so se srečali ob deseti obletnici pred 17 leti, letos pa so se spet dobili v Radovljici.

Tudi tokrat so se pogovarjali o dogodkih pred skoraj tremi desetletji ter tem, kako se z oddaljenostjo in spremenjenimi družbenimi okoliščinami spreminja tudi pogled nanje. In če so se doslej pogovarjali predvsem o tistih 16 štabih, ki orožja niso oddali, je bil na letošnjem srečanju poudarek tudi na vseh preostalih, predvsem tistih, ki so, tako kot na primer v Škofji Loki, orožje hranili v prostorih vojašnice in zato po ukazu o oddaji niso imeli nobene možnosti, da bi prišli do njega in ga odpeljali drugam, stran od nadzora JLA.

Udeleženci srečanja so pri tem spomnili na velike pritiske in osebne stiske tistih, ki so bili v času, ko je bil izdan ukaz o oddaji orožja, odgovorni za njegovo izvršitev oziroma neizvršitev. »Razlike v slovenskem prostoru so bile velike, nekje so imeli podporo poveljnikov pokrajinskih štabov, drugje so bili poveljniki občinskih štabov sami, pogosto sami proti vsem na drugi strani. To so bile velike osebne odgovornosti; takrat, ko smo se odločali, nismo vedeli, kako se bodo stvari razpletle in kaj bo z nami, ne glede na to, kako se odločimo,« je poudaril eden od udeležencev.

Strinjali so se, da je treba o dogajanju in odločitvah v tistem času še vedno zbirati dokumente in pričevanja. »Kljub temu da smo zbrali že veliko gradiva, verjetno obstaja še vrsta dokumentov, ki ostajajo pri posameznikih. Prav je, da te stvari uredimo in zaključimo, dokler je še čas,« je poudaril Peter Zupan, ki je v vojni za Slovenijo poveljeval 3. pokrajinskemu štabu TO Gorenjske.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / sobota, 28. julij 2018 / 08:05

Iz blagajne ukradel denar

Radovljica – Na Ljubljanski cesti v Radovljici je neznani storilec v torek v trgovini izkoristil krajšo odsotnost prodajalke in iz blagajne odtujil manjši znesek denarja. Dejanja je osumljen pribli...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sreda, 6. april 2016 / 10:53

Občina naj bo prijazna starejšim

To si želijo tako organizatorji kot udeleženci konference za starejše, ki je minuli četrtek potekala v Medgeneracijskem centru Kranj.

Kamnik / sreda, 6. april 2016 / 10:51

Slikanica o Maistru

V Medobčinskem muzeju Kamnik so svoj nedavni projekt o Rudolfu Maistru posvetili najmlajšim.

Šenčur / sreda, 6. april 2016 / 10:49

Mednarodno srečanje Spoznajmo soseda

Šenčur – V petek, 8. aprila, bo ob 13. uri v kulturnem domu v Šenčurju prva mednarodna prireditev, ki jo pripravljajo osnovne šole Slovenije in Avstrije. Na srečanju z naslovom Spoznajmo sosede sod...

Kultura / sreda, 6. april 2016 / 10:48

Večna moč propagande

V Galeriji Ivana Groharja je na ogled muzejska razstava z naslovom Propaganda! Medvojni plakat 1941–1945 iz zbirke Loškega muzeja.

Kultura / sreda, 6. april 2016 / 10:47

V barvah utripajo bližine

Kranj – V sredo, 6. aprila, ob 19. uri bo v dvorani Mestne Knjižnice Kranj predstavitev knjige V barvah utripajo bližine. Izbor literarnih in likovnih del v knjigi je nastal iz prispevkov, prispeli...