Obdolženi Mirzan Jakupi trdi, da je Sando Alibabić ves čas rotil, naj svojo hčerko pelje na pregled k zdravniku. / Foto: Gorazd Kavčič

Očim pravi, da ima čisto vest

Jeseničana Sanda Alibabić in Mirzan Jakupi, ki naj bi bila po mnenju tožilstva odgovorna za smrt dveletne deklice julija lani, na sodišču krivdo valita drug na drugega.

Kranj – Na kranjskem okrožnem sodišču so v petek nadaljevali zaslišanje Mirzana Jakupija, ki je skupaj s Sando Alibabić obtožen večmesečnega zanemarjanja otroka in surovega ravnanja ter povzročitve več telesnih poškodb, tudi posebno hude poškodbe, zaradi katere je 4. julija lani umrla dveletna Arina, hči Alibabićeve. Medtem ko je mati umrle deklice v svojem zagovoru krivdo prevalila na svojega tedanjega partnerja, pa dekličin očim govori povsem nasprotno in za tragedijo krivi Alibabićevo. Kot je po koncu petkove obravnave dejala tožilka Tina Lesar, ima sicer vsak obdolženec tudi na sodišču pravico govoriti neresnico, šele po predstavitvi vseh dokazov in njihovi končni oceni sodišča pa se bo videlo, kaj je res. Jakupijevega zagovornika Damijana Pavlina različni izpovedi obtoženih prav tako nista presenetili. »Samo obtožena vesta, kaj se je dogajalo,« je dejal in napovedal, da bo treba v tem postopku odgovoriti še na veliko vprašanj. Po besedah Darje Roblek, zagovornice Sande Alibabić, je drugačna izpoved Jakupija pričakovana, vendar pa sama pričakuje, da bodo materin zagovor podprle tudi druge priče. Roblekova bo sicer Jakupija izprašala v četrtek, ko se bo sojenje nadaljevalo.

Zagovora obtoženih se razlikujeta skoraj v vseh podrobnostih. Jakupi je tako priznal, da je za Arino uporabljal tudi žaljive izraze, a da je to govoril, ker so se otroka vsi izogibali, kot ne bi bila od nikogar, in da je včasih žaljive izraze uporabljal tudi za svoja otroka. Povedal je, da je Alibabićeva hčerki večkrat rekla, naj crkne, ker če se zanjo ne zanimajo njen oče in sestre, se tudi ona ne bo obremenjevala. »Arina jo je vedno motila, nikamor je ni hotela vzeti s seboj,« je zatrdil.

Medtem ko Alibabićeva trdi, da ji je Jakupi grozil in se ga je bala, ta pravi, da z njegove strani ni slišala žal besede in da se v sedmih mesecih nista nikdar niti prepirala, kaj šele, da bi ji grozil. Potrdil je, da Arine nista nikdar peljala k zdravniku, a je ob tem zanikal, da bi to Alibabićevi prepovedal. Nasprotno: ves čas ji je prigovarjal, naj se obrne po pomoč na center za socialno delo in naj otroka pelje na pregled k zdravniku, ker da z Arino ni bilo vse v redu. Tako ji je svetoval tudi konec junija, ko je Arina med igro za nekaj minut izgubila zavest. Enako je bilo, ko je otrok padel z omare in si poškodoval nogo. »Tudi tedaj je Sanda ni hotela peljati k zdravniku. Rekla je, da jo bo peljala takrat, ko bo imela cepljenje.«

Glede puščanja dveletnega otroka samega doma je pojasnil, da druge možnosti v zadnjem tednu, ko sta bila oba istočasno v službi, tudi nista imela, saj nihče drug ni hotel skrbeti za Arino. Po njegovih besedah Arini njena družina ni nudila potrebne ljubezni in varnosti: »Niso je peljali k zdravniku, niso se zanimali zanjo. Sam nisem bil njen oče, bil sem njen skrbnik. Moja vest je čista. Kar sem jaz za Arino storil v sedmih mesecih, njen oče ni zanjo storil v letu in pol,« je povedal. Kasneje je pojasnil, da nima nobene odločbe, da bi bil dekličin skrbnik, in da je Alibabićeva dokumente za ločitev od moža podpisala šele 7. julija lani, torej ko je bila že v priporu.

Na vprašanje, zakaj je deklica umrla, je odgovoril, da verjetno zaradi poškodbe glave, vendar on ve le za poškodbo iz lanskega maja, ko se je po razlagi Alibabićeve z glavo udarila v omaro in je zato nastala buška. O zadnjem večeru, preden so deklico zaradi hudih možganskih poškodb odpeljali na pediatrično kliniko v Ljubljani, je Jakupi pojasnil, da so skupaj povečerjali, nato je Alibabićeva deklico nesla spat, čemur se je Arina močno upirala in z glavo tolkla v mater. »Odnesla jo je v sobo. Slišal sem udarce ob radiator in zid. Nato je Sanda prišla iz sobe in zaprla vrata,« je dejal.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Splošno / sobota, 28. julij 2007 / 07:00

Že 95 let gorske reševalne službe

Med domačini je vedno manj planincev, zato reševalcev počasi začenja primanjkovati, pravi načelnik GRS Kranjska Gora Aleš Robič.

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Razveljavili so gradbeno dovoljenje

Upravno sodišče je razveljavilo gradbeno dovoljenje za del Poljanske obvoznice.

Slovenija / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Varuhinja predala poročilo predsednikom

Varuhinja človekovih pravic Zdenka Čebašek Travnik je svoje letno poročilo predala trem predsednikom: prejšnji teden predsedniku državnega zbora, ta teden pa predsedniku države in predsedniku vlade.

Prosti čas / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Najboljši Žar mojstri so Gorenjci

V Ihanu je bilo že 7. državno prvenstvo v peki na žaru, ki ga Farme Ihan pripravljajo s tamkajšnjimi gasilci.

Kultura / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Trnfest 09

Med 28. julijem in 30. avgustom bo v okviru KUD France Prešeren potekal že 18. tradicionalni festival Trnfest 09 in tako popestril poletno dogajanje slovenske prestolnice. Pet tednov oziroma 34 dni in...

GG Plus / nedelja, 26. julij 2009 / 07:00

Živi mrtvec

»Rešitev za novo Muro je vstop novega zasebnega lastnika, ki ima ustrezen ugled v poslovnem svetu in bo prevzel tudi tveganje ter nadzor nad stroški.« S tem stavkom se je gospodarski minister Mat...