Do lani je na prijavno točko Spletno oko prispelo okoli 5100 prijav posnetkov spolne zlorabe otrok, izmed njih so jih skoraj 1400 posredovali naprej policiji. / Foto: Simon Šubic

Spletno oko deluje že deset let

Od leta 2007 do konca lanskega leta je na prijavno točko Spletno oko prispelo že 21 tisoč prijav domnevnih posnetkov spolnih zlorab otrok in primerov sovražnega govora.

Kranj – V desetih letih, odkar lahko slovenski uporabniki interneta anonimno prijavijo posnetke spolnih zlorab otrok in sovražnega govora, so na prijavni točki Spletno oko prejeli več kot 21 tisoč prijav, pri več kot 1900 prijavah pa so ugotovili znake nezakonitosti in jih zato posredovali policiji. Od leta 2007 do vključno lani so na Spletnem očesu prejeli 5100 prijav domnevnih posnetkov spolnih zlorab otrok, zaradi ocenjene nezakonitosti pa so policiji posredovali 1394 prejetih prijav. Večinoma so se nezakonite vsebine nahajale na tujih strežnikih, zato so prijave posredovali tudi prijavnim točkam v tujini, so pojasnili na Spletnem očesu, ki deluje v okviru Centra za varnejši internet, ki ga koordinira ljubljanska fakulteta za družbene vede v sodelovanju z zavodom Arnes, Zvezo prijateljev mladine Slovenije in zavodom MISSS, financirata pa ga Agencija INEA pri Evropski komisiji in direktorat za informacijsko družbo pri ministrstvu za javno upravo.

Po navedbah Spletnega očesa so bili na dobrih dveh tretjinah posnetkov zlorab prikazani otroci oziroma mladoletne osebe v erotičnih položajih, na slabi tretjini pa so bile prikazane zlorabe hujše kategorije. Do vključno leta 2012 je število prijav na prijavno točko strmo raslo, nato pa je upadlo, kar pripisujejo spremembi zakonodaje, ki je inkriminirala tudi dostopanje do posnetkov zlorab. Nedavna raziskava med slovenskimi ljubitelji erotike je sicer pokazala, da dostopnost posnetkov spolnih zlorab otrok na internetu ostaja relativno visoka in da uporabniki interneta lahko nehote naletijo na tovrstne vsebine. »Izsledki krepijo našo zavezanost k nadaljnji promociji prijavne točke in k opozarjanju na problematiko spolnega izkoriščanja otrok na internetu,« so poudarili.

V prvih desetih letih delovanja je na spletno oko prišlo tudi 16.129 prijav domnevno nezakonitega sovražnega govora. V 516 primerih oz. treh odstotkih vseh prijav so zaznali dejanske elemente nezakonitosti in jih posredovali policiji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / torek, 17. maj 2016 / 13:09

Namesto parade intervencije

Sobotno praznovanje 140-letnice Prostovoljnega gasilskega društva Škofja Loka so namesto velike gasilske parade zaznamovale intervencije zaradi hudih nalivov.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Brdo - nova prestolnica Evrope

Leto je naokoli in napočil je čas za letopis. Letopis Gorenjska 2007 je že štirinajsti po vrsti.

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Radovljičani častili Linharta

December 2006

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Slava tolarju, čast evru

Januar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Jerman med slavnimi smukači

Februar 2007

Splošno / petek, 21. december 2007 / 07:00

Rusi na Jesenicah

Marec 2007