Prekinitev vas lahko stane
Pri Zvezi potrošnikov Slovenije opozarjajo, da dobro premislite o tem, ali je zamenjava zavarovalnice pred iztekom zavarovalne pogodbe res tako smiselna ali nujna, kot vas poskušajo prepričati posamezni zastopniki. Tudi pri zavarovalnicah Adriatic Slovenica in Zavarovalnici Triglav svetujejo previdnost.
Ljubljana – Iz Zveze potrošnikov Slovenije (ZPS) so sporočili, da je kar praksa, da vas po telefonu pokliče kateri od zavarovalnih zastopnikov ali drugih predstavnikov te ali one zavarovalnice in vam ponuja brezplačen pregled obstoječih zavarovalnih pogodb in svetovanje, kako lahko sebe in svoje premoženje zavarujete bolje. »Je zamenjava zavarovalnice pred iztekom zavarovalne pogodbe res tako smiselna ali nujna, kot vas poskušajo prepričati posamezni zastopniki? Očitno je boj za nove stranke tako obsežen, da celo nekatere zavarovalnice obveščajo svoje zavarovance, naj bodo previdni pri tovrstnih klicih ali obiskih zavarovalnih zastopnikov. Ti se včasih (neupravičeno) predstavljajo tudi kot neodvisni finančni svetovalci. Vsi zastopniki so namreč neizogibno vezani na eno ali več zavarovalnic in – logično – v ospredje postavljajo produkte, ki jim prinašajo največji zaslužek,« opozarjajo pri ZPS in svetujejo, da preden se brezglavo odločite za menjavo zavarovalnice, podrobno preverite, ali in pod kakšnimi pogoji lahko obstoječo pogodbo prekinete, predvsem pa, kakšne so posledice takšne odločitve. Zastopnika ne zanima nujno vaš interes, morda bolj njegova provizija.
Prekinitev obstoječe police je lahko draga
Prakse nagovarjanja k prekinitvi obstoječih pogodb in sklepanje novih opažajo tudi pri zavarovalnici Adriatic Slovenica (AS). »Zato s svojimi zavarovanci redno komuniciramo in jim svetujemo, da se v tovrstnih primerih obrnejo direktno na našo zavarovalnico, da primere preverimo in po potrebi pravno odreagiramo. Naš glavni nasvet je, da je lahko vsaka prekinitev obstoječe police draga odločitev, saj se ob sklenitvi – to velja predvsem za dolgoročna zavarovanja – zopet plačajo vsi začetni stroški, ki so pri stari polici že plačani. Poudarili bi tudi, da imajo naši zavarovanci pri sklenitvi več različnih vrst AS zavarovanj tudi popuste, in tudi to ni zanemarljiva informacija, ko se posameznik odloča za prekinitev,« je sporočila Lea Cimperman Acman, vodja donosov z javnostmi pri AS.
Ukrepajo proti t. i. lažnim strokovnjakom
V Zavarovalnici Triglav imajo Enoto za odnose s strankami, znotraj katere izvajajo procese klicnih storitev. »Po telefonu kontaktiramo stranke zgolj z namenom predstavitve novih možnosti in prednosti na področju zavarovanj. O morebitnih spremembah, novostih nekaterih zavarovalnih polic pa stranke obveščamo z dopisom po pošti. Zavarovalni zastopniki pa praviloma stranke obiskujejo pred iztekom posameznih zavarovalnih polic,« je povedal Luka Pušnik, direktor službe za korporativno komuniciranje pri Zavarovalnici Triglav. Pojasnil je še, da svoje zavarovalne produkte tržijo tudi prek zunanje prodajne mreže: »Prizadevamo si, da so zaposleni in pogodbeni partnerji dobro usposobljeni. Žal pa se soočamo tudi s t. i. lažnimi strokovnjaki, ki se izdajajo za zavarovalne agente, pa to v resnici niso, ali pa se izdajajo za predstavnike Zavarovalnice Triglav in s tem zlorabljajo dobro ime podjetja. V primeru, da to zaznamo, ustrezno ukrepamo.« Strankam tudi svetujejo, da premislijo, preden se odločijo za predčasno prekinitev obstoječega in sklenitev novega zavarovanja. Premislijo naj, ali so pogoji novega zavarovanja res ugodnejši.