Jagodni izbor iz arhivov
Slovenski arhivi javnosti predstavljajo izjemno razstavo arhivskih dokumentov, ki so jih najprej leta 2015 prikazali v Narodnem muzeju Slovenije, sedaj pa potuje po vsej Sloveniji. Marca se je ustavila v Sokolskem domu v Škofji Loki.
Škofja Loka – Deset slovenskih arhivov hrani okrog 75 kilometrov gradiva, izjemno bogastvo pisne kulturne dediščine, ki sega od 9. stoletja do današnjih dni. Skupna razstava slovenskih arhivov, ki od decembra 2015 potuje po Sloveniji, je jagodni izbor najzanimivejših dokumentov, je ob odprtju razstave v Sokolskem domu v Škofji Loki dejal direktor Zgodovinskega arhiva Ljubljana Mitja Sadek. Med razstavljenimi dokumenti so tudi tisti iz škofjeloške enote zgodovinskega arhiva, kjer se po Sadkovih besedah dobro zavedajo pomena varstva arhivskega gradiva.
O razstavi sta spregovorila tudi vodja projekta Andrej Nared in soavtorica Marjana Kos. Zanjo so izbrali 140 dokumentov in jih predstavili na 25 panojih, razdelili pa v 16 tematskih sklopov. Pod naslovom Za vse večne čase predstavljajo najstarejše pergamentne listine, tematski sklop Od lista do knjige prikazuje rokopisne knjige – kodekse, gradiva uprave so zajeta pod temo Oblast in mi, gradivo gospodarskih dejavnosti nosi naslov Brez dela ni jela, Pred vrati postave razgrinja gradiva pravosodja, Očetov naših imenitna dela pa so gradiva kulture, šolstva, zdravstva, ver in ostalih družbenih dejavnosti. Naslov Osebno razkriva zasebno arhivsko gradivo, Davki nam pijejo kri pa urbarje, davčne knjige, zemljiške knjige in katastre. Matične knjige so pod imenom Joannes est nomen eius, Slovenika, izbor najstarejših dokumentov v slovenskem jeziku pa so poimenovali s Trubarjevim izrekom Stati inu obstati. Naslov Razglašamo inu v vednost dajemo prinaša razglase, plakate in letake, na razstavi pod naslovom Med idejo in izvedbo najdemo tudi različne načrte, karte in zemljevidi so označeni z naslovom Tu smo doma, predmeti in druga čudesa pa z reklom Saj ni res, pa je. Ujeti trenutki razkrivajo fotografije in razglednice, Gibljive slike pa filmsko in arhivsko gradivo. Potujočo razstavo, ki si jo je doslej ogledalo okoli 3500 ljudi, zaokrožuje dokument o izidih plebiscita iz leta 1990.
Škofjeloško je odprl župan Miha Ješe, na ogled pa bo do 29. marca.