Iskali postelje za bolnike
Zaradi zgodnejšega izbruha gripe so imeli zadnji konec tedna v ljubljanskem kliničnem centru velike težave z iskanjem prostih bolniških postelj. Tina Maze se je poslovila.
Izrazit porast okužb
Zaradi nenadnega porasta okužb so v zadnjem tednu na ljubljanski urgenci vladale nevzdržne razmere, saj v kliničnem centru za vse bolnike z okužbami dihal nimajo zadosti bolniških postelj. Zadnji konec tedna so tako te bolnike na urgenci obravnavali v roku šestih ur, hospitalizirani pa so morali na prosto posteljo čakati tudi več kot 16 ur. Ob tem pa glavni naval obolelih z gripo šele pričakujejo. Na ministrstvu za zdravje so sicer pojasnili, da so seznanjeni z izrazitim povečanjem pacientov z okužbami dihal in obolelih za gripo, predvsem med starejšo populacijo, med katero ima večina že primarne težke kronične bolezni, kar še posebej povečuje priliv pacientov v klinični center, kjer so prostorsko stisko že začeli reševati. Po besedah strokovne direktorice Marije Pfeifer so oddelek za gripo lani odprli 17. januarja, letos pa bi zaradi velikega števila bolnikov to morali storiti že konec minulega tedna, vendar so ga uspeli šele predvčerajšnjim. Zaradi navala bolnikov so na različnih klinikah in oddelkih pridobili 42 dodatnih postelj. Za oddelek za okužbe dihal sicer novih zdravnikov ne bodo zaposlili, ampak jih bodo preusmerili z drugih oddelkov, za določen čas pa so zaposlili okoli 40 medicinskih sester na infekcijski in interni kliniki.
Plač ne bo treba vračati
Vrhovno sodišče je pred dnevi kot neutemeljen zavrnilo zahtevek delodajalca, ki je od javne uslužbenke terjal vrnitev preveč izplačanih plač, do česar je prišlo ob prehodu v nov plačni sistem v letu 2008. Kot je obrazložilo, je bil za zakonitost in skladnost pogodb o zaposlitvi prvenstveno odgovoren delodajalec, in ne zaposlena, ki tudi ni kakorkoli prispevala k določitvi previsokih plačnih razredov, ki so pomenili pravno podlago za obračun in izplačilo previsokih plač. V konfederaciji Pergam, ki je javnost obvestila o sodbi, so zadovoljni, da je vrhovno sodišče prisluhnilo njihovim argumentom in ugodilo reviziji, ki so jo prek odvetniške pisarne vložili za svojo članico. »Ni vprašljiva pravilna določitev plače za naprej, vendar smo bili prepričani, da je nepravično zahtevati od zaposlenih nekaj, kar so v dobri veri prejeli iz naslova svojega dela,« so zapisali. Po njihovem gre za prelomno odločitev, saj kot napačno zavrača dosedanjo prakso višjega delovnega in socialnega sodišča, ki je šla na tem področju izrazito v škodo delavcev. Pričakujejo, da bodo zdaj delodajalci, ki tožijo svoje zaposlene zaradi domnevno preveč izplačanih plač, nemudoma umaknili svoje zahtevke. Največ primerov domnevno previsoko izplačanih plač naj bi bilo na Zavodu za zaposlovanje, Radioteleviziji Slovenija in ljubljanskem Kliničnem centru.
Sporen zakon o tujcih
Premier Miro Cerar je ta teden prejel pismo generalnega sekretarja Sveta Evrope Thorbjorna Jaglanda, ki je izrazil zaskrbljenost zaradi vladnega predloga novele zakona o tujcih. Ta po Jaglandovih besedah sproža vrsto vprašanj v zvezi z Evropsko konvencijo o človekovih pravicah, kot so pravica do ustreznega postopka, upoštevanje osebnih okoliščin pri obravnavi prošenj in zaščita vseh migrantov in prosilcev za azil pred slabim ravnanjem, vključno s spoštovanjem načela nevračanja. Glavni namen tega načela mednarodnega prava je sicer prepoved vrnitve osebe v državo, kjer obstaja realno tveganje, da bo izpostavljena mučenju ali nečloveškemu in ponižujočemu ravnanju ali kaznovanju. Slovenska vlada je namreč prejšnji teden v parlamentarno proceduro poslala novelo zakona o tujcih, ki med drugim predvideva, da lahko državni zbor v primeru zaostrenih razmer sprejme ukrep, s katerim bi zavrnili vse tujce, ki nezakonito vstopijo v Slovenijo, tudi tiste, ki bi izrazili namen podati prošnjo za mednarodno zaščito. Cerar sicer poudarja, da Slovenija ostaja članica EU, ki spoštuje demokracijo, pravno državo in človekove pravice.
Tina prikorakala v cilj
Kljub drugačnim napovedim iz njenega tabora je najuspešnejša slovenska smučarka Tina Maze v soboto na Zlati lisici svojo zadnjo vožnjo v svetovnem pokalu pred petnajst tisoč navijači odpeljala revijalno in prav nič tekmovalno. Podobno kot legendarni Bojan Križaj je snela smuči še pred prihodom v cilj. Na ta način je sklenila bogato športno pot. »Veliko ljudi me je prišlo pozdravit in to mi res ogromno pomeni. Veliko je bilo lepih in tudi težkih trenutkov v smučanju in sem za vse doživeto zelo hvaležna,« je povedala Črnjanka, ki je v svetovnem pokalu zmagala 26-krat, osvojila 13 medalj na svetovnih prvenstvih in olimpijskih igrah ter v sezoni 2012/13 postavila tudi absolutni »svetovni rekord« po številu točk (2414) v eni sezoni svetovnega pokala.