Letos se bomo upokojevali štiri mesece starejši kot prejšnje leto (slika je simbolična). / Foto: Tina Dokl

V pokoj bomo odhajali še štiri mesece starejši

Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje je na spletni strani objavil informacijo o spremembah na področju pokojninskega in invalidskega zavarovanja v letu 2017. Upokojitvena starost v primerjavi s pogoji, ki so veljali lani, je za ženske in moške višja za štiri mesece.

Svet Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije je na zadnji lanski seji sprejel ugotovitveni sklep o uskladitvi pokojnin in drugih prejemkov od 1. januarja 2017. Pokojnine in drugi prejemki se tako usklajujejo za 1,15 odstotka, finančni učinki uskladitve pa bodo znašali 56 milijonov evrov na letni ravni. Uskladitev bo opravljena po uradni dolžnosti pri izplačilu pokojnin in drugih prejemkov za januar 2017. Zavod bo o tem vsem uživalcem pokojnin in drugih prejemkov v januarju poslal obvestilo.

Pravico do starostne pokojnine je v določenih primerih možno pridobiti tudi pri nižji starosti, in sicer zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka, služenja obveznega vojaškega roka in vstopa v pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred 18. letom starosti.

Kranj – V letu 2017 se podaljšuje obdobje, ki se upošteva za izračun pokojninske osnove. V preteklem letu so se upoštevale osnove iz katerih koli najugodnejših zaporednih 22 let zavarovanja od leta 1970 dalje, v letu 2017 se bo upoštevalo 23 let, od leta 2018 dalje pa 24 let. Za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice do starostne pokojnine v letu 2017 morata biti hkrati izpolnjena pogoja starosti in pokojninske dobe, in sicer za ženske starost 59 let in štiri mesece (v primerjavi z lani štiri mesece več) in pokojninska doba 39 let in osem mesecev brez dokupa (znova štiri mesece več kot lani). Z najmanj 20 leti pokojninske dobe se lahko upokojijo pri 63 letih in šestih mesecih (v primerjavi z lani je to šest mesecev več), z najmanj 15 leti zavarovalne dobe pa velja upokojitvena starost 65 let. Mo­ški se bodo letos upokojevali stari 59 let in osem mesecev (štiri mesece več kot lani), če bodo dosegli 40 let pokojninske dobe brez dokupa, oziroma stari 65 let, če bodo dosegli najmanj 15 let zavarovalne dobe.

V pokoj lahko tudi mlajši

Pravico do starostne pokojnine je v določenih primerih možno pridobiti tudi pri nižji starosti, in sicer zaradi skrbi za vsakega rojenega ali posvojenega otroka. Starostna meja se zniža za šest mesecev za enega otroka, za 16 mesecev za dva otroka, za 26 mesecev za tri otroke, za 36 mesecev za štiri otroke in za 48 mesecev za pet ali več otrok. Do znižanja starosti je upravičena ženska, moški pa le, če je užival pravico do nadomestila iz naslova staršev­stva. Upokojitvena starost se lahko zniža tudi zaradi služenja obveznega vojaškega roka za dve tretjini njegovega dejanskega trajanja in zaradi vstopa v obvezno pokojninsko in invalidsko zavarovanje pred dopolnjenim 18. letom starosti za ves čas trajanja obveznega zavarovanja do dopolnjenega 18. leta starosti. Zaradi otrok se ženski oziroma moškemu, če je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko zniža starostna meja 65 let, največ do dopolnjenega 61. leta starosti. Zaradi služenja obveznega vojaškega roka se moškemu, ki je dopolnil 38 let pokojninske dobe brez dokupa, lahko zniža starostna meja 65 let največ do dopolnjenega 63. leta starosti.

Pravico do starostne pokojnine je možno pridobiti pri nižji starosti tudi zaradi dela na delovnih mestih, kjer se je zavarovalna doba štela v povečanem trajanju (beneficirana delovna doba), in zaradi osebnih okoliščin, ki so pogojene z zdravstvenim stanjem, zaradi katerih so bile osebe do 31. decembra 2000 upravičene do štetja zavarovalne dobe s povečanjem, nato pa do prištete dobe.

Višina starostne pokojnine je pogojena z višino pokojninske osnove in dolžino dopolnjene pokojninske dobe. Ta služi za določitev odstotka za odmero starostne pokojnine. Višina odstotka za odmero se razlikuje glede na spol zavarovanca in znaša za 15 let zavarovalne dobe za ženske 29 odstotkov pokojninske osnove, za moške pa 26 odstotkov Za vsako nadaljnje leto pokojninske dobe se ženski prišteje 1,38 odstotka (prej 1,41 odstotka), moškemu pa 1,25 odstotka. Če daljša pokojninska doba ne znaša eno leto, znaša pa vsaj šest mesecev, se odmerni odstotek za tolikšno pokojninsko dobo za žensko poveča za 0,69 odstotka (prej 0,71 odstotka), za moškega pa za 0,63 odstotka. Nova lestvica za odmero staros­tne pokojnine za ženske, ki velja od 1. januarja 2017, je prav tako kot ostali pogoji upokojevanja objavljena na zavodovi spletni strani.

Pogoji za pridobitev pravice do predčasne pokojnine

Za izpolnitev pogojev za pridobitev pravice predčasne pokojnine v letu 2017 morata biti izpolnjena pogoja starosti in pokojninske dobe, in sicer ženska izpolni pogoje, če je dopolnila starost 59 let in 4 mesece ter 39 let in 8 mesecev pokojninske dobe, moški pa, če je dopolnil starost 59 let in 8 mesecev ter 40 let pokojninske dobe. Predčasna pokojnina se odmeri od pokojninske osnove, izračunane na enak način, kot je določen za odmero starostne pokojnine, in v enakem odstotku, kot bi se, glede na dopolnjeno pokojninsko dobo, odmerila starostna pokojnina. Tako odmerjena pokojnina se nato zmanjša za vsak mesec manjkajoče starosti do dopolnitve starosti 63 let in 6 mesecev za ženske oziroma 65 let za moške za 0,3 odstotka, vendar največ za 18 odstotkov. Zmanjšanje pokojnine je trajno. Pri predčasni pokojnini ni možno zniževati zahtevane starosti na nobeni podlagi. Vdova oziroma vdovec praviloma pridobi pravico do vdovske pokojnine, če je dopolnil(a) 55 let in 6 mesecev starosti (lani je bila meja 55 let starosti).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

GG Plus / petek, 7. januar 2022 / 11:37

Petnajst let od uvedbe evra

Prvega januarja je minilo petnajst let od uvedbe evra v Sloveniji, ki je to valuto uvedla kot prva od desetih držav, ki so se Evropski uniji pridružile leta 2004.

Objavljeno na isti dan


Zanimivosti / sreda, 7. november 2012 / 07:00

Grajski sprehodi po Strmolu

Cerklje - Grad Strmol, ki je konec oktobra po dveh letih gradbenih del dočakal zaključek temeljite prenove, bo ta konec tedna na ogled javnosti. Javni gospodarski zavod Brdo, ki je upravlj...

Prosti čas / sreda, 7. november 2012 / 07:00

Povej, kaj sanjaš

"Zadnje čase zelo pogosto sanjam, da plešem. Včasih je okoli mene veliko drugih ljudi, včasih pa sem sama. Glasba je vedno zelo prijetna in vzdušje zelo veselo. Vsi smo nasmejani in nasploh gre z...

GG Plus / sreda, 7. november 2012 / 07:00

Dobre ocene so redke

Preizkus zimskih pnevmatik je pokazal tudi precejšnje cenovne razlike pri menjavi.

Šport / sreda, 7. november 2012 / 07:00

Tudi za igranje šaha potrebuješ dobro kondicijo

Tako pravi 17-letni Škofjeločan Gal Drnovšek, ki ga od četrtka naprej čaka nastop na svetovnem mladinskem prvenstvu v šahu, ki ga letos gosti Maribor.

Gospodarstvo / sreda, 7. november 2012 / 07:00

Potovanje je film, v katerem si vlogo sam izbereš

"Izjemno agencijo ustvarjajo izjemni sopotniki," pove Oskar Savarin, direktor turistične agencije Oskar, gorenjske nominiranke za gazelo 2012. "Kriza te požene," je še poudaril sogovornik. Agencija Os...