Obvezni senzorji monoksida
Do konca leta je ob kurilnih napravah obvezna namestitev senzorjev ogljikovega monoksida. Sankcije niso predpisane, je pa namestitev v dobro vsakega posameznika, pravijo na okoljskem ministrstvu.
Na voljo so različni senzorji, zadošča pa že osnovna izvedba, ki na preseženo vrednost ogljikovega monoksida opozori z zvočnim signalom.
Kranj – Skladno s pravilnikom o zahtevah za vgradnjo kurilnih naprav je najpozneje do 1. januarja 2017 v prostore s kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru, treba namestiti senzorje ogljikovega monoksida. Leta 2013 sprejet pravilnik določa, da se lahko na novo v bivalne prostore vgradijo kurilne naprave le neodvisno od zraka v prostoru, izjemoma pa tudi naprava na trdno gorivo, odvisna od zraka v prostoru, a le ob sočasni namestitvi javljalnika oz. senzorja ogljikovega monoksida. Slednjega pa je treba do 1. januarja 2017 vgraditi tudi v vse prostore z obstoječimi kurilnimi napravami, odvisnimi od zraka v prostoru. Pravilnik sicer formalno ne določa nadzora in sankcij, je pa namestitev senzorja ogljikovega monoksida v dobro in odgovornost vsakega posameznika, pravijo na ministrstvu za okolje in prostor. Predvideno je, da bodo na namestitev opozarjali tudi dimnikarji ob rednih pregledih malih kurilnih naprav.
Kot poudarjajo na ministrstvu, zadostuje že osnovna izvedba senzorja, ki na previsoko vrednost ogljikovega monoksida v prostoru opozori z zvočnim signalom. Njihove cene se gibajo od približno 20 do 45 evrov, lahko pa so tudi višje, če gre za nadgradnjo z zaslonom za grafično prikazovanje stanja senzorja in baterije, modulom za povezovanje v varnostni sistem ali mobilnikom.
Ob sproženem alarmu je najprej treba poskrbeti za dobro zračenje prostorov in se umakniti na varno, svetuje Branko Mirt, vodja servisa gasilnih aparatov na Gasilsko-reševalni službi Kranj (GRS). »Ker se ogljikov monoksid največkrat tvori zaradi nepopolnega izgorevanja v peči v stanovanju ali kleti, je nujno takoj poklicati serviserja, da ugotovi, kje in zaradi česa je prišlo do nastajanja tega plina.« Na GRS Kranj so že pred leti štirimi leti začeli prodajati detektorje monoksida, a so jih doslej prodali relativno malo – okoli 20 na leto, v zadnjih dveh mesecih pa vsaj dvakrat toliko.
Vgradnja senzorja je le dodaten ukrep zagotavljanja varne uporabe kurilnih naprav, odvisnih od zraka v prostoru. V prvi vrsti je treba zagotoviti zanesljiv dovod zraka v prostor in odvod dimnih plinov iz kurilne naprave v okolico, opozarjajo na ministrstvu. »Javljalnik ne nadomešča tehničnih zahtev niti ne rednih dimnikarskih storitev in popravil. Opozori na posledice, torej monoksid v prostoru, nikakor pa ne more odkriti vzroka za njegovo uhajanje,« poudarja tudi Simon Dovrtel, predsednik sekcije dimnikarjev pri Obrtno podjetniški zbornici Slovenije. Javljalnik je lahko po njegovem celo varljiv, saj jih nekateri uporabniki že sprašujejo, ali jim sedaj ne bo treba urediti dovoda zraka in ali bodo sedaj kuhinjsko napo lahko uporabljali sočasno s kurilno napravo, kar je prav tako nevarno. »Pravilna vgradnja kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav, redno vzdrževanje, pregledovanje in izvedba meritev emisije dimnih plinov preko pooblaščene dimnikarske družbe so najpomembnejši elementi za zagotavljanje varnosti,« je prepričan Dovrtel.