Podatki o zavarovalni dobi študentov
Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije tudi za dijake in študente, ki opravljajo začasno in občasno delo, vodi evidenco s podatki o obdobjih zavarovanja ter o osnovah, od katerih so bili plačani prispevki za pokojninsko in invalidsko zavarovanje.
Lani je bilo na podlagi začasnega in občasnega dela za 97.119 dijakov in študentov vplačanih 52 milijonov evrov prispevkov, kar povprečno pomeni dva meseca in devetnajst dni zavarovalne dobe za posameznega dijaka oz. študenta. Letos je bilo po doslej zbranih podatkih za začasno in občasno delo dijakov in študentov vplačanih 45,4 milijona evrov prispevkov.
Kranj – Spremenjeni zakon za uravnoteženje javnih financ je z lanskim 1. februarjem uvedel plačevanje polnih prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od dohodkov, ki jih dijaki in študentje dosegajo z začasnim in občasnim delom preko študentske napotnice, pri tem pa prispevek zavarovanca po stopnji 15,5 odstotka oz. prispevek delodajalca po stopnji 8,85 odstotka obračuna in plača študentski servis. Obdobje opravljanja tovrstnega dela se odtlej dalje všteva tudi v pokojninsko oz. zavarovalno dobo. Na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije ob tem pojasnjujejo, da dijakov in študentov ne prijavljajo v obvezno zavarovanje na začetku vsakega občasnega ali začasnega dela, ampak po preteku koledarskega leta za nazaj, po tem, ko na podlagi podatkov finančne uprave ugotovijo skupni letni znesek vseh prejemkov. Na podlagi teh prejemkov izračunajo trajanje zavarovalne dobe, pri tem pa jim priznajo en mesec zavarovalne dobe za vsakih doseženih 60 odstotkov povprečne mesečne plače. Če skupni letni znesek vseh prejemkov ne presega 60 odstotkov plače, ugotovijo trajanje zavarovalne dobe v sorazmernem deležu. Glede na zakonske določbe je bilo lani treba plačati prispevke za pokojninsko in invalidsko zavarovanje od zneska, ki ustreza 54 odstotkom povprečne plače, letos od 56 odstotkov in prihodnje leto od 58 odstotkov povprečne plače.
Zavod za izračun zavarovalne dobe za dijake in študente potrebuje podatke o povprečni mesečni plači in podatke finančne uprave o skupnem znesku vseh prejemkov za posameznega dijaka oz. študenta. Na podlagi teh podatkov jim že zagotavlja izpis vplačanih prispevkov ter izračun skupne zavarovalne oz. pokojninske dobe za leto 2015, za letos pa bo natančen izpis in izračun možen šele potlej, ko bo (predvidoma februarja) znan podatek o povprečni mesečni plači za letos. Le v izjemnih primerih, na primer za dokazovanje delovnih izkušenj ob prvi sklenitvi pogodbe o zaposlitvi, izda dijaku ali študentu začasno potrdilo, pri tem pa upošteva zadnje znane povprečne mesečne plače, torej za leto 2015. Dijaki in študentje lahko pridobijo izpis delovne dobe v katerikoli enoti oz. izpostavi zavoda, pisno na podlagi vloge za izpis obdobij zavarovanja in preko spleta na podlagi storitve Moj eZPIZ oz. z vstopom v Informativno osebno evidenco, za kar pa potrebujejo digitalno potrdilo.