Sporazum maje koalicijo
Pred četrtkovo sejo vlade, na kateri so obravnavali tudi sporazum s Fidesom, se je ozračje v koaliciji močno segrelo. Hrvaški zunanji minister znova zatrdil, da je arbitražni proces preteklost.
Vlada o sporazumu s Fidesom
Parafiran sporazum z zdravniškim sindikatom Fidesom je v zadnjem tednu pošteno zamajal vladno koalicijo. Medtem ko predsednik vlade Miro Cerar zatrjuje, da ministrica za zdravstvo Milojka Kolar Celarc z njegovo sklenitvijo ni prekoračila pooblastil in da sporazum ne posega v sistem plač v javnem sektorju, pa v DeSUS in SD sporazum zavračajo. Premier je bil še v sredo neomajen, da v SMC od reforme zdravstva ne bodo odstopili, zato se naj DeSUS in SD odločita, ali bosta šla s SMC po poti modernizacije zdravstva ali pa želita v smer nazadovanja. Prvak DeSUS Karl Erjavec mu ni ostal dolžan in je celo zarožljal z možnostjo predčasnih volitev, če bi prišlo do preglasovanja na vladi, ki je sporazum v četrtek obravnavala. Pričakuje se, da bi potrditev sporazuma najverjetneje zaostrila pogajanja z drugimi sindikati javnega sektorja, v primeru neuspelega dogovora s sindikati pa bi vlada lahko zaradi ohranitev stabilnosti javnih financ predlagala državnemu zboru, naj sprejme interventni zakon. Erjavec pričakuje, da bo Cerar v tem primeru na sprejem morebitnega interventnega zakona vezal svojo zaupnico, tedaj pa bo postalo tudi jasno, da gredo na predčasne volitve.
Slovenske rakete v Libiji?
Po poročanju časnika Delo bi se na bližnjevzhodnih bojiščih lahko uporabljalo tudi orožje, ki ga je Slovenska vojska leta 2005 in kasneje poslala v uničenje na Slovaško. V Libiji so namreč julija lani našli protitankovsko raketo osa s podobnimi registracijskimi oznakami, kot jih je imela Slovenija. Organizacija Conflict Armament Research sicer poudarja, da ni nujno, da gre za raketo slovenskega izvora. Na obrambnem ministrstvu so pojasnili, da je Slovenija leta 2005 po pogodbi o uničenju orožja slovaški družbi VOP predala 6802 dotrajani raketi M79 oz. osa, od tega jih je 132 nosilo podobno oznako kot raketa, najdena v Libiji. Slovaški minister za gospodarstvo Peter Žiga je že zavrnil možnost, da so slovenske rakete končale na Bližnjem vzhodu. Trdi, da so vse orožje, ki ga je leta 2005 na Slovaško poslala Slovenija, uničili v podjetju VOP, kar je mogoče dokazati s potrdilom in zapisnikom. Tudi zunanji minister Karl Erjavec, ki je v tistem obdobju vodil obrambno ministrstvo, je poudaril, da »ni mogoče trditi, da bi najdena raketa izvirala iz Slovenije, ker so iste številke imele tudi rakete iz drugih republik nekdanje Jugoslavije«.
Stier: arbitražni proces je preteklost
Na prvem srečanju zunanjih ministrov Slovenije in Hrvaške Karla Erjavca in Davorja Iva Stierja v Ljubljani je hrvaški minister odločno dejal, da je za našo sosedo arbitražni proces o meddržavni meji preteklost. Stier je na skupni novinarski konferenci protestiral tudi zaradi postavitev žične ograje na meji pri Čabranki, češ da je Slovenija žico nesporno postavila na hrvaškem ozemlju, kar da dokazujejo tudi zemljevidi slovenske geodetske uprave. Erjavec mu je odgovoril, da meja med državama še ni določena in da jo bo določila arbitraža, za katero sta se z mednarodnim sporazumom dogovorili Slovenija in Hrvaška, nikakor pa je ne morejo določati »neki zemljevidi«. Po mnenju hrvaškega zunanjega ministra bi se morali državi o meji dogovoriti v dvostranskih pogovorih in doseči dvostranski sporazum. »Ne predstavljam si, da Hrvaška kot članica EU in Nata ne bo spoštovala odločitev sodišč, ki so izdane na podlagi sklenjenih mednarodnih pogodb. Zelo pogumna je izjava, da je arbitraža 'passe',« je izjavil Erjavec. Ministra sta se sicer dogovorila, da bosta državi za reševanje določenih problemov na meji obudili stalno mešano komisijo po sporazumu o obmejnem sodelovanju.
Dan boja proti aidsu
V četrtek je bil svetovni dan boja proti aidsu. V Sloveniji za aidsom vsako leto zboli v povprečju nekaj nad deset ljudi, narašča pa število novih okužb z virusom HIV, ki sicer že dolgo ni več smrtna, ampak obvladljiva kronična bolezen, če jo odkrijejo dovolj zgodaj. Letos so tako odkrili že 56 novih primerov okužbe z virusom HIV. Prva primera aidsa so sicer v Sloveniji zabeležili leta 1986, za njim pa vsako leto v povprečju umre okoli pet bolnikov. Testiranje za okužbo s hivom je sicer brezplačna in anonimna na ljubljanski infekcijski kliniki, opraviti pa ga je možno tudi pri osebnem zdravniku.
Umik davka na internet?
Ministrstvo za kulturo je ta teden napovedalo preoblikovanje osnutka medijske strategije glede obveznega prispevka operaterjev za spletne priključke, potem ko je možnost uvedbe t. i. davka na internet sprožila številne polemike v javnosti.