Gospodarstvo za hitrejšo digitalizacijo Slovenije
Na letošnjem vrhu slovenskih gospodarstvenikov so se pogovarjali o predlogih za pospešitev digitalizacije gospodarstva in družbe, v ta namen pa so vzpostavili Slovensko digitalno koalicijo.
Bled – »Podjetja bodo morala hitreje digitalizirati svoje poslovanje, kar pa ne bo odvisno le od njih, temveč tudi od tega, kako bo digitalizacijo gospodarstva s strateškimi investicijami, s podporo razvoju in raziskavam in s primerno zakonodajo podprla vlada,« je na 11. Vrhu slovenskega gospodarstva poudaril Marjan Mačkošek, predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Približno 430 vodilnih slovenskih gospodarstvenikov se je minuli četrtek na Bledu na največji strateški konferenci GZS pogovarjalo o nujnih ukrepih za pospešitev digitalizacije gospodarstva in družbe, v zvezi s tem pa so pripravili tudi DigitAgendo 2016, tj. nabor 30 konkretnih priporočil vladi in podjetjem. Cilj je jasen: popeljati Slovenijo med razvitejše članice Evropske unije, kar je tudi ključna priložnost, ki jo ponuja digitalizacija, je obrazložil Mačkošek.
Kot prednostna splošna priporočila za hitrejšo in uspešnejšo digitalizacijo gospodarstva so gospodarstveniki na Bledu izpostavili posodobitev šolskih programov, veliko nacionalno digitalno koalicijo in razvojno podporo države. Drugo priporočilo so z vzpostavitvijo Slovenske digitalne koalicije – digitalna.si začeli uresničevati že na samem vrhu. Kot so ob tem poudarili, bo digitalna koalicija prispevala k večji konkurenčnosti gospodarstva, novim zaposlitvenim možnostim, razvoju socialne in vključujoče družbe ter hitrejšemu digitalnemu preoblikovanju Slovenije.
Zbrane gospodarstvenike je nagovoril tudi predsednik vlade Miro Cerar in ocenil, da podpis digitalne koalicije pomeni pot naprej, v prihodnost. Izrazil je zadovoljstvo, da bodo gospodarstvo, znanost, šport, javni sektor in civilna družba začeli še bolj intenzivno uveljavljati digitalne tehnologije. Njegova vizija je, kot je povedal, da ohranimo zeleno Slovenijo, da smo drzni in inovativni, da krepimo pamet in znanje, ob tem pa ostanemo človečni, humani.
Premier je sicer poudaril, da na svetovnem trgu ne tekmujejo le podjetja, ampak vse bolj tudi države s podpornim okoljem za gospodarstvo in implementacijo digitalnih tehnologij v vseh družbenih sferah. Kot je poudaril, je gospodarska klima v Sloveniji danes najugodnejša po letu 2008: »Imamo manj brezposelnih, število je padlo pod psihološko raven 100.000. Več zaposlenih je tudi med mladimi. Raste industrijska proizvodnja in beležimo rekordno število turistov, kar kaže, da kot prva zelena destinacija sveta postajamo zaželena destinacija bolj kot kdajkoli.« Vlada po njegovih besedah k temu pripomore s politično stabilnostjo in odpravljanjem administracijskih ovir, trudi pa se tudi za povečanje ugleda v svetu, ki izvoznikom olajša prodor na tuje trge.
Izvršni direktor GZS Goran Novković je v pregledu uresničevanja 36 predlogov, ki jih je gospodarstvo vladi pred dvema letoma predstavilo v Gospodarskem memorandumu 2014–16, poudaril, da so ostali neuresničeni ravno predlogi na najbolj kritičnih področjih – zdravstvena in pokojninska reforma, reforma trga dela, izobraževanje za gospodarstvo in razvojna inovacijska strategija. Opozoril je tudi na prepočasno zmanjševanje javnega dolga in pomanjkljiv boj proti korupciji. Kot pozitivno je izpostavil reformo javnega naročanja v skladu z direktivo EU, sicer pa so po njegovi oceni številni ukrepi pripravljeni ali v delni izvedbi, a jih ovirajo slabosti pri implementaciji.