Prva evidenca vodnih zemljišč
V javni razgrnitvi je prva določitev vodnih zemljišč celinskih voda v Slovenji, ki bo po mnenju okoljskega ministrstva skrajšala upravne postopke, kar je pozitivno za lastnike vodnih zemljišč.
Ljubljana – Ministrstvo za okolje in prostor je v sodelovanju s številnimi strokovnjaki s področja upravljanja z vodami in geodezije pripravilo prvi predlog določitve vodnih zemljišč za vse celinske vode v Sloveniji, ki so širše od dveh metrov. Predlog je od konca oktobra v javni razgrnitvi, ki bo trajala do 27. decembra.
Kot so pojasnili na ministrstvu, s tem v Sloveniji dobivamo prvo uradno evidenco vodnih zemljišč, ki celovito pokriva vsa vodna zemljišča celinskih voda v državi, medtem ko doslej niso bila določena celovito, temveč zgolj parcialno za posamezno območje. »Kjer je bilo treba določiti vodno zemljišče, se je določilo ožje območje parcialno v skladu s Pravilnikom o podrobnejšem načinu določanja meje vodnega zemljišča tekočih voda.«
Kot napovedujejo, za lastnike zemljišč, na katerih so sedaj tudi grafično določena vodna zemljišča, ne bo sprememb, saj so bila vodna zemljišča že določena z Zakonom o vodah. Lastniki so tako morali že po obstoječi regulativi upoštevati omejitve, ki veljajo na vodnih zemljiščih, in pri vseh posegih na priobalno zemljišče zaprositi za vodno soglasje. »Ker ni bilo znano, kje je to vodno zemljišče, so morali na lastne stroške najeti geodetsko podjetje, ki je naredilo geodetski posnetek, ki je osnova za določitev geomorfološke spremembe. V skladu s pravilnikom se je tako določilo vodno zemljišče, šele potem so lahko zaprosili za vodno soglasje,« so pojasnili na ministrstvu. Prepričani so, da bo določitev vodnih zemljišč skrajšala upravne postopke, kar je pozitivno za lastnike vodnih zemljišč: »Z jasno in transparentno določitvijo vodnih zemljišč se bo zelo pripomoglo k skrajšanju številnih postopkov na področjih upravljanja z vodami, urejanja prostora in graditve objektov ter pomembno prispevalo k bolj učinkovitemu upravljanju z vodami.«
Vodno zemljišče tekočih voda obsega strugo vključno z brežino do izrazite geomorfološke spremembe. Vključena so tudi območja do izrazite geomorfološke spremembe pri stoječih vodah in tlorisih nasipov, so razložili. Širina vodnega zemljišča je odvisna predvsem od tega, kje se pojavi geomorfološka sprememba, torej od dveh pa vse do nekaj deset oz. sto metrov. Ker so vode dinamične, se bodo vedno pojavljali primeri odstopanj od realnega stanja v naravi, zato je po njihovem ključno, da bo nova evidenca vodnih zemljišč redno ažurirana in vzdrževana, za kar bo pristojna Direkcije RS za vode.